“Nem minden aggodalom nélkül követjük az eseményeket, és a magyar parlamentben szavazásra bocsátott javaslatokat. Megvizsgáljuk, hogy ezek a magyar törvények megfelelnek-e az uniós jogszabályoknak, és a Velencei Bizottság hamarosan nyilvánosságra kerülő véleményének. Az értékelésünk eredményét figyelembe véve fogjuk meghozni a szükséges lépéseket. Nem fordíthatunk hátat azoknak az értékeknek és elveknek, amelyekre Európa épült.” – mondta a Népszava kérdésére az Európai Bizottság illetékes szóvivője, Christian Wigand a testület csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Lapunk információi szerint mind az Európai Bizottság, mind az Európai Parlament (EP) döntéshozói körében elterjedt vélemény, hogy a Stop, Soros! néven ismertté vált törvénycsomag miatt Magyarország ellen kötelezettségszegési eljárást fog indítani az uniós végrehajtó testület. Frans Timmermans, a Bizottság első alelnöke egy szerdai parlamenti meghallgatáson kérdésre válaszolva azt mondta, hogy a törvénnyel "lehetnek problémák."
Joseph Weidenholzer, az EP szocialista frakciójának osztrák elnökhelyettese egy csütörtöki sajtóeseményen azt mondta, hogy a jogszabályra "az Európai Bizottságnak reagálnia kell." A politikai csoport német elnöke, Udo Bullman pedig kifejtette, hogy az európai progresszív erők meg fogják találni a módját, hogy támogassák a megbélyegzett civil szervezeteket.
A hajléktalanság betiltásával kapcsolatban Christian Wiegand szóvivő megjegyezte: “A többi tagállamhoz hasonlóan, a szociális jogok európai pilléréhez csatlakozva Magyarország is vállalta, hogy a hajléktalanok számára megfelelő menedékhelyet és szolgáltatásokat biztosít társadalmi befogadásuk előmozdítása érdekében. A szociális lakásépítést az Európai Bizottság megfelelő pénzeszközökkel támogatja” – tette hozzá.
A hajléktalanság betiltását az uniós végrehajtó és ellenőrző testület jogi úton nem támadhatja meg, mivel a szociálpolitika tagállami hatáskörbe tartozik.