Jobbik-Konzervatívok;Szávay István;Alaptörvény-módosítás;"Stop Soros";

2018-06-22 15:59:00

Szávay: A Jobbik nem kötött alkut a Fidesszel

A Jobbik a saját nézete szerint egyszerűen csak nem volt hajlandó belesétálni abba a kommunikációs csapdába, amit a kormány próbált állítani.

A Fidesz jól láthatóan arra számított, hogy a Jobbik is elutasítja az alaptörvény módosítását és a „Stop Soros” törvénycsomagot. Azzal, hogy az ellenkezője történt, sikerült zavarba hoznunk a kormánypártot – mondta a Népszavának Szávay István, a Jobbik parlamenti képviselője.

A jobbikos politikus a zavar jelének tartja, hogy Kocsis Máté fideszes frakcióvezető a szavazás után tartott sajtótájékoztatóján kénytelen volt azt mondani, Soros György érdekei az „ellenzék jelentős részének” fontosabbak a magyar érdekeknél. Szávay szerint Kocsis Mátét egyértelműen meglepte, hogy nem tudja a teljes ellenzéket megbélyegezni „a nemzeti érdek elárulásával”.

A Jobbik is megszavazta a hetedik alaptörvény-módosítást

Elfogadta az Országgyűlés az alaptörvény hetedik módosítását, ezt 159 igen és 5 nem szavazattal hagyta jóvá a parlament. A kormánypárti képviselők mellett igennel voksoltak a jobbikosok, az onnan kilépett Dúró Dóra, illetve Ritter Imre német nemzetiségi képviselő is.

Szávay elismételte pártja hivatalos álláspontját: a Jobbik a célokkal egyetért, elsődlegesnek tartja Magyarország védelmét és biztonságát. A benyújtott javaslatok életszerűtlennek és kivitelezhetetlenek, de éppen ezért károkat sem tudnak okozni. Mindent mérlegre téve a Jobbik úgy ítélte meg, a kisebbik rosszat választja azzal, hogy megszavazza a kormány előterjesztéseit.

Kérdésünkre határozottan kijelentette: „semmiféle titkos alku nem volt” a Jobbik és a Fidesz között. A Jobbik – tette hozzá Szávay István – egész egyszerűen csak nem volt hajlandó belesétálni abba a kommunikációs csapdába, amit a kormány próbált állítani.

Kerestük a Fideszt is, ahol azt kérték, használjuk Kocsis Máté korábbi nyilatkozatát. Tájékoztatóján a fideszes frakcióvezető a távirati iroda tudósítása szerint azt mondta: két éve, amikor szükség lett volna a Jobbik szavazataira, nem támogatták a módosításokat. Most, hogy már nincs rá szükség (mivel a Fidesznek kétharmada van), támogatták, aminek „örülnek, de furcsának tartják ezt a hozzáállást”.