egészségügy;orvos;mentő;Országos Mentőszolgálat;

Illusztráció: Népszava

- Kevesebb a főállású orvos a mentőszolgálatnál

Négy év alatt kétszázról 159-re csökkent az Országos Mentőszolgálatnál (OMSZ) státuszban dolgozó orvosok létszáma – írja a 24.hu. A portál kérdései után a szervezet a honlapján is közzétette az erről szóló adatokat.

Az OMSZ a portállal közölte: a státuszok száma nem fejezi ki az orvosi munkakörben foglalkoztatott mentődolgozók állományának méretét, és annak a szükségletekkel arányos változását, és jelentős a részmunkaidőben foglalkoztatott orvosok száma. A 159 mentőorvosra vonatkozó létszámadat valójában jelenleg 342 fő rész- vagy teljes munkaidős, kivonuló, vagy adminisztratív mentőorvosi tevékenységét tartalmazza – tették hozzá.

Azt írták, hogy a személyi állományra vonatkozó adatokból nem lehet a mentési helyzetekre vonatkozó következtetéseket levonni, mert több orvos irányítási feladatokat vagy azokat is ellát. Azzal kapcsolatban, hogy a kivonuló szakemberek között hány orvos van az Országos Mentőszolgálatnál, annyit közöltek, hogy számos orvosuk lát el rövidebb, hosszabb időszakban adminisztratív funkciója mellett kivonulói feladatokat, vagy fordítva.

Az OMSZ szerint a mentőtisztek kompetenciája az elmúlt időszakban folyamatosan bővült, „így ma már mondhatjuk, hogy néhány, ritka beavatkozás kivételével (melyek továbbra is orvosi judíciumot képeznek) gyakorlatilag orvosi szintű mentőellátást képesek nyújtani. Így az emeltszintű mentőegységeinken a mentőgépkocsi-vezető és mentőápoló mellett rendszerint diplomás mentőtisztek tevékenykednek és részesítik  a betegeket magas szintű sürgősségi ellátásban, a mentőorvosok pedig a mentési rendszer „csúcsát” képező speciális mentőegységeken (roko, MOK, mentőhelikopter) teljesítenek szolgálatot.

Az OMSZ dolgozói összlétszáma nőtt az elmúlt négy évben, teljes munkaidőre számítva 7599-en dolgoznak a a 2014-es 7266 főhöz képest. 67 teljesállású kapacitással bővült a mentőtiszti, 154-gyel a ápoló-mentésirányító, 133-al a gépkocsivezető, 19-cel az adminisztrációs, eggyel pedig a fizikai feladatellátás – tették hozzá.

Lovász László, az Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke június 26-án, kedden folytatja a tárgyalásokat a jövő évi költségvetéssel kapcsolatban Palkovics Lászlóval, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) vezetőjével - közölte az MTA kommunikációs főosztálya pénteken - adta hírül az MTI.