Meg kell téríteni azt a kiadást, amelyet a bevándorlást segítő szervezetek működése okoz az államnak, a magyar embereknek, indokolta Tállai András a Magyar Időknek, miért vetne ki 25 százalékos extraadót a kormány minden olyan pénzösszegre, ingóságra, juttatásra, amelyet a kabinet által bevándorlást segítőnek bélyegzett szervezetek bevándorlással kapcsolatos támogatásként kapnak más szervezetektől. Ha a parlament elfogadja a kormány javaslatát, már a nyár végén fizetniük kell a bevándorlást támogató szervezeteknek.
A pénzügyminiszter helyettese szerint eddig az illegális migráció megfékezésére eddig százmilliárdos nagyságrendet költött a magyar állam, a kiadásokat a honi költségvetés, vagyis az adófizetők állták. És tény a kormány mintegy 135 milliárd forintot követel az EU-tól (a kabinet által kalkulált "migrációs költségek felét) egyfajta szolidaritási támogatásként, az európai közösség azonban nem fizet. Egyrészt a tételek meglehetősen túlárazottnak tűnnek (például a konténerekből álló tranzitzónák kiépítése és üzemeltetése 17 milliárdos költséget jelent a Belügyminisztérium szerint), másrészt az érintett állami szervezetek nem hajlandók tételesen kibontani kiadásaikat, így nem tudják eloszlatni azt a gyanút, hogy a migrációval kapcsolatos beszerzések örvén olyasmire is költöttek (például a rendőrség esetében), ami nem a menekülthullámmal kapcsolatos feladataik elvégzéséhez volt szükséges. (Erről bővebben itt olvashat.)
Úgyhogy erősen sántít Tállai érvelése, miszerint "a közös teherviselés elvével semmiképpen sem lehet összeegyeztetni, hogy a társadalom fizesse ki azokat a költségeket, amelyek azért keletkeztek, mert néhány Soros-szervezet szeretné felpörgetni az illegális bevándorlást".