Politikai dagonya helyett pozitív jövőképet fogunk adni a hazánk népének – ezzel csábítja Ásotthalomra a Jobbikból kiábrándult szimpatizánsait Toroczkai. Az általa életre hívott Mi Hazánk Mozgalom – különféle zenés és családi programok után – szombaton délután tartja zászlóbontó gyűlését a településen.
Kérdésünkre, hogy ki dönt a pártalapításról, Toroczkai elmondta: a mozgalomnak van egy alapító testülete, ebben több, a Jobbikot elhagyó regionális igazgató, valamint Dúró Dóra és Novák Előd is helyet kap. A helyszíni tapasztalatok alapján ez a testület dönt a párttá alakulásról.
Toroczkai állítja, hogy az eddigi kilépések csak a jéghegy csúcsát jelentik. A legtöbben szerinte várakozó állásponton vannak, attól teszik függővé, maradnak-e a Jobbikban, hogy mi történik Ásotthalmon. Toroczkai László arra számít, ha bejelentik a pártalapítást, akkor a Jobbik aktív tagságának jelentős része csatlakozni fog hozzájuk.
Azt már mi tesszük hozzá, hogy a Jobbik frakciójából eltávolított Dúró Dóra személyében, mivel egyelőre nem adta vissza mandátumát, a pártnak parlamenti képviselője is lenne. Férje, Novák Előd volt képviselő, aki szintén elhagyta a Jobbikot, kérdésünkre elmondta, hogy a fővárosból két busz indul az ásotthalmi rendezvényre, és buszok érkeznek majd néhány vidéki régióból is.
A szakadár politikusok kilépési hullámról beszélnek, mire a Jobbik vezetői rendre azzal vágnak vissza, hogy a belépők száma meghaladja a távozókét. „Miközben a fideszes média továbbra is az állítólagos szétesésünktől hangos, addig a valóság az, hogy szerencsére folyamatosan újabb szervezetek alakulásáról tudunk beszámolni” – adta hírül a Jobbik, hogy a Pest megyei Zsámbékon is megalakult a párt helyi szervezete.
Nehéz igazságot tenni. Juhász Attila politológus, a Political Capital főmunkatársa a minap azt mondta a Népszavának, hogy a Jobbik aktív tagsága jellemzően a szélsőjobboldali irányzathoz kötődik: Toroczkai ennek akár a harmadát is magával viheti. A Jobbik szétforgácsolását a politológus egyértelműen a Fidesz érdekének tartja.
Kérdés, hogy a zászlóbontóknak az említetteken kívül sikerül-e más ismert politikusokat is megnyerniük maguknak. Szóba jöhetne például Morvai Krisztina EP-képviselő. Bejelentette ugyan, hogy mandátuma lejárta után visszavonul a politikától, de – miközben keményen bírálja a Jobbikot – nyilatkozataiban támogatja a Toroczkai-féle szerveződést. Megkérdeztük tőle, elképzelhető-e, hogy csatlakozik a mozgalomhoz, vagy valamilyen szerepet vállal a szervezetben. Morvai Krisztina határozott „nemmel” válaszolt.