Mintegy ezren vettek részt a Toroczkai László ásotthalmi polgármester által meghirdetett rendezvényen, amelyet a településnél lévő Gárgyán-erdei Pihenőparkban rendeztek. Az egybegyűltek körében nagy népszerűségnek örvendtek az árpádsávos jelképek, egy kissé testes férfi Horthy Miklós arcképét viselte a pólóján.
„Nem tetszett, hogy Vona Gábor a kemény radikalizmus helyett átváltott a liberális vonalra" – indokolta lapunknak jelenlétét egy Nógrád megyei nő, aki nemrég hagyta ott a Jobbikot.
A szombat délutáni zászlóbontó gyűlést zenés programok vezették fel. A létszám alapján nem volt kétséges, hogy Toroczkai László szerveződése, a Mi Hazánk Mozgalom párttá alakul. Délután hat órakor ezt Toroczkai hivatalosan is bejelentette. Az „új politikai erő" megjelenését vastaps fogadta.
A Jobbik országos elnöksége visszahívja mandátumából azon képviselőket, akik kiléptek - írja szombati közleményében a párt. "Emlékeztetjük az érintett képviselőket a Szent Koronára tett esküjükre" - fogalmaznak: az érintett politikusok e szerint felesködtek egyebek mellett arra, hogy ha visszahívják őket, lemondanak mandátumaikról. "Óvnánk egykori bajtársainkat a becstelenségtől és arra kérjük őket, kíméljék meg további politikai pályafutásukat az esküszegés bűnétől" - olvasható még a szövegben.
A fejleményekre tekintettel a helyszínen felszólaló Dúró Dóra arra az elhatározásra jutott, hogy megtartja parlamenti mandátumát.
Toroczkai László a Jobbik május 12-én tartott tisztújító kongresszusán elindult az elnöki posztért, és csak kevés szavazattal kapott ki a Vona Gábor utódjául választott Sneider Tamástól. Toroczkai erre Mi Magunk néven platformot alakított, amelyhez a Jobbik parlamenti képviselői közül egyedüliként Dúró Dóra csatlakozott. Válaszcsapásként Toroczkait kizárták a pártból, Dúrót pedig az országgyűlési frakcióból.
Fotó: Molnár Ádám
A Jobbikban kilépési hullám kezdődött, többek között Dúró Dóra férje, a két éve kegyvesztetté vált Novák Előd is elhagyta a pártot. A platform helyét a Mi Hazánk elnevezéssel létrehozott – immáron pártként működő – mozgalom vette át. Az ásotthalmi zászlóbontás előtt Toroczkai László azt nyilatkozta lapunknak, hogy a párttá alakulásról az alapító testület dönt, amelynek volt jobbikos regionális igazgatók mellett Dúró Dóra és Novák Előd is tagja.
Toroczkai azzal az ígérettel hívta Ásotthalomra a Jobbikból kiábrándult szimpatizánsait, hogy „politikai dagonya helyett pozitív jövőképet fogunk adni a hazánk népének". Közösségi oldalán írt bejegyzésében Toroczkai előre bepillantást engedett abba, mit ért pozitív jövőképen. Például: „nem félünk cselekedni a cigány-magyar együttélés ügyében, decemberben karácsonyi üzenetet küldünk a magyaroknak". Nekimennek majd a bankoknak és az „idegen bevándorlókért könyörgő nagytőkéseknek" is. Hasonló gondolatokat fogalmazott meg az Ásotthalmon elmondott – negyven percen át tartó – beszédében is.
A Betyársereg – amelynek vezetője, Tyirityán Zsolt nem titkolt vonzalmat érez a náci eszmékhez – a rendezvény előtt sok sikert kívánt a kezdeményezéshez. A szélsőjobboldali szervezet Toroczkait „igazi bajtársnak" minősítette, akinek személye „egyértelműen hitelessé teszi" az ásotthalmi zászlóbontást. A Betyársereg közölte: „Ránk, ahogy a múltban, úgy a jelenben és a jövőben is mindig számíthat."
Fotó: Molnár Ádám