Budapesti Corvinus Egyetem;szociológus;

Fotó: MTI - Szigetváry Zsolt

- Elhunyt Gazsó Ferenc

Hosszú élet és kacskaringós életút adatott neki. Egykori ötvenhatos internáltból vált miniszterhelyettessé, majd rendszerváltó értelmiségiből politikai közössége belső kritikusává. Hangját minden korban igyekezett hallatni.

Fiatal értelmiségiként vett részt az 56-os eseményekben, amiért egy évvel később Kistarcsára internálták, majd két évig rendőri felügyelet alatt állt. A hatvanas évek közepén engedték vissza a pályára, ekkor a Fővárosi Pedagógiai Intézetben helyezkedett el. Itt született meg nagy visszhangot kiváltó, a Valóságban megjelent tanulmánya, amely azt bizonyította, hogy a szocializmusban újratermelődnek és rögzülnek a meglévő társadalmi különbségek.

A heves reakciók ellenére 1983 és 1989 között művelődési miniszterhelyettesként bábáskodhatott az oktatási reform mellett: neki volt köszönhető például, hogy senkit sem lehetett iskolaigazgatóvá kinevezni a tantestület egyetértése nélkül. Miniszterével, Pozsgay Imrével a rendszerváltáskor sem szakadt meg a kapcsolata, ő lett a Demokratikus Magyarországért Mozgalom egyik vezetője.

Gazsó Ferenc viszont megmaradt a baloldalon, olyannyira, hogy az MSZP-ben is mindvégig a neoliberális nézetek ellen küzdött: nézeteinek és tevékenységének a párt társadalompolitikai tagozata adott keretet. Nyolcvan éves korában, a közgazdaság-tudományi egyetem Szociológia Tanszékének professor emeritusaként Orbán Viktor kormányfőtől vehette át a Magyar Érdemrend középkeresztje a csillaggal kitüntetést.

Az Orbán-kormány oktatási rendszerét, korrupciógyanús pályázati ügyeit bírálta az ellenzék a parlamentben, de a napirend előtti vita pillanatok alatt csúszott át cigányozásba, és vádaskodásba. „Brillíroztak” a Jobbik és a kereszténydemokraták képviselői is.