Berlini külügyi források megállapodást várnak a német kereszténydemokrata CDU és a Keresztényszociális Unió (CSU) között a menekültkérdésben, s nem indulnak ki abból, hogy már jövő héten szakításra kerülne sor a két párt között.
Diplomáciai források szerint bár Horst Seehofernek, a bajor CSU elnökének nagyon nehéz lesz visszatáncolnia jelenlegi radikális pozíciójából, s minden korábbinál feszültebbé vált az uniópártok viszonya, lehetséges forgatókönyv, hogy a pártelnök egy nagyvonalúnak mondott gesztussal további időt ad a kancellárnak. Így elképzelhető, hogy a vita egészen októberig, a bajor tartományi választás időpontjáig elhúzódik a két párt között. Ugyanakkor – figyelmeztetnek berlini források – bonyolítja a helyzetet, hogy ha megállapodás születik is a két párt között, arra a nagykoalíciós partner szociáldemokrata SPD-nek is áldását kell adnia, így a jelenlegi válság megoldása egyelőre több ismeretlenes egyenlet.
A megállapodást valószínűsíti, hogy a CSU, a CSU, illetve az SPD csúcsvezetőinek kedd esti találkozóján Angela Merkel, Horst Seehofer, valamint a szociáldemokrata Olaf Scholz megpróbáltak egyezkedni. Már az is előrelépésnek tekinthető, hogy nem volt jellemző az a verbális adok-kapok, ami az elmúlt napokban jelentkezett az uniópártok viszonyában. A kancellár elmondta, hogy a CDU és a CSU közötti viszony sorsközösségnek tekinthető, s ebből mindkét párt csak profitált.
Megállapodást azonban nem hozott a válságtanácskozás, s Volker Kauder, a CDU frakcióvezetője az ARD reggeli műsorában „nagyon komolynak” nevezte a helyzetet, hozzátette, szerdán sem lehet várni megegyezést, csak annyi bizonyos, hogy a CDU és a CSU vezetése vasárnap tanácskozik majd. Kauder hozzátette, a viták ellenére a kormány cselekvőképes, egyetlen kitűzött tervét sem halasztja el.
Szakértők szerint Angela Merkel pozíciói megerősödtek az elmúlt napokban. Részint azért, mert a kereszténydemokraták támogatják abban a törekvésében, hogy a csütörtökön kezdődő brüsszeli uniós csúcstalálkozón közös európai megoldást találjon a menekültválságra. A másik ok pedig az, hogy Bajorországban folyamatosan csökken a CSU népszerűsége, viszont egyre többen bíznak a kancellárban. Ezért Seehofer rendkívül veszélyes stratégiát követne, ha most szakítana a kereszténydemokratákkal.
A CSU-nak azonban mintha lételeme lenne, hogy folyamatosan napirenden tartsa a menekültkérdést, s folyamatosan azt sugallja, ennél fontosabb téma nem is létezik Németországban. Ám ez azokon a keletnémet területeken sincs így, amelyeken különösen népszerű a jobboldali radikális Alternatíva (AfD). A Frankfurter Allgemeine Zeitung által közölt felmérés szerint Szász-Anhalt tartományban a megkérdezettek 80 százaléka az oktatást tartja a legfontosabb témakörnek, s csak 56 százalék vélte úgy, hogy a menekültjoggal kapcsolatos rendelkezések érvényesítése a legégetőbb feladat.