A történet előzménye, hogy a Soros György által támogatott Nyílt Társadalom Alapítvány tavaly úgy döntött: 2018-ban majdnem 100 millió forinttal támogatja a dél-dunántúli civil szervezeteket, s a projekt koordinálását rábízták az Emberség Erejével Alapítványra (EEA). Pécs fideszes irányítói ezután egy múlt év decemberében tartott sajtótájékoztatón – minden bizonyíték nélkül – azt állították az EEA-ról, hogy olyan szervezeteknek ítél majd oda pénzt, amelyek a menekültek idetelepítésében érdekeltek. Később a pécsi közgyűlés kormánypárti többsége megszavazott egy állásfoglalást, amiben az EEA-t és vele kapcsolatban lévő szervezeteket nem kívánatosnak minősítették a városban, s megkérték a bérbeadókat, ne adjanak irodát a Soros-pénzelte alapítványnak.
Az EEA ennek ellenére meghirdette a pályázatot, amire 111 szervezet jelentkezett, közülük 60 jutott fél- és 3 millió forint között mozgó támogatáshoz. A pályázók egyike sem foglalkozik menekültellátással, főként szociális, egészségügyi, kulturális, oktatási és közösségfejlesztő célokat szolgálnak. Az EEA a pályázóknak tartott tájékoztatóra szerette volna bérbe venni a ZSÖK egyik kultúrházát, ám elutasították. Az EEA emiatt fordult az Egyenlő Bánásmód Hatósághoz, s az államigazgatási szerv a ZSÖK döntését diszkrimanatívnak látta, ezért bírsággal sújtotta a kft.-t.
Az EEA elégedettem fogadta a hatóság döntését, mondta megkeresésünkre az alapítvány szóvivője, Mester Zoltán. 2006-ban létrehozott alapítványról tudni kell, hogy tanodát működtet Pécsen, s az állampolgári nevelésről tartanak foglalkozásokat a megye iskoláiban.
Egyébként az EEA a pécsi közgyűlés említett állásfoglalása miatt bírósághoz fordult, mivel úgy látják, a testület és a városvezetés rossz hírét keltette az alapítványnak. A per áprilisban elkezdődött, s az önkormányzat azzal védekezik, hogy a közgyűlés állásfoglalása nem okozott kárt az alapítványnak, hisz az EEA sikeresen megszervezte a rábízott projektet. Vagyoni kár azonban mindenképp érte az alapítványt, hisz költöznie kellett, ami költséggel járt. Ennek és a nem vagyoni kárnak a mértékéről a bíróság júliusban dönthet. Ha az alapítvány nyer, akkor a befolyt pénzt karitatív célokra ajánlják fel.
A pécsi értelmiség – az újságírók kérdéseire adott válaszok alapján – a város szégyenének tartja, hogy Pécs vezetői hatalmukat bevetve megpróbálták az EEA-t és az általa szervezett projektet kiutálni, elüldözni a városból. Olyan szégyennek, amire a rendszerváltás óta nem volt példa – a 2010-ben Európa Kulturális Fővárosa címet viselő - Pécsen.