Bioritmus;napszemüveg;leégés;UV-B;

2018-07-02 14:14:00

Jó, hogy süt a nap, de nem árt az óvatosság

A napozással, napvédelemmel kapcsolatban sok a tévhit. Dr. Rózsa Annamária bőrgyógyász segít ezek eloszlatásában.

Napok óta nincs és még néhány napig nem is lesz igazán nyári meleg, de az UV-sugárzás extrém erős. Ez ugyanis nem a hőmérséklettel, hanem a Nap magasságával van összefüggésben. Ezért aztán nagyon fontos a napvédelem: a megfelelő készítmények használata, a napernyő és a napszemüvegek használata. 

11 és 15 óra között nem ajánlott a tűző napon tartózkodni, mert ekkor akár a 7-es, azaz a nagyon erős is lehet az UV-sugárzás értéke. Érzékenyebb bőrűek ilyenkor akár már 15 perc alatt is komoly leégést szenvedhetnek, de az átlagos bőrtípusúak is fél óra alatt megpirulhatnak - írta  Meteo Klinika.

Mindegy, milyen fényvédőt használunk?

A napvédelemmel kapcsolatban még mindig rengeteg a tévhit - mondta dr. Rózsa Annamária bőrgyógyász. Az Anyajegyszűrő Központ orvosa kiemelte, a napkrémek akár allergizálhatnak is, ezért érdemes a minél kevesebb illatanyagot és színezéket tartalmazó készítményeket választani.  A különböző bőrtípusokra - száraz, pattanásos vagy rosaceás bőr - is kaphatók optimális készítmények és a gyógyszertárakban kaphatók olyan termékek, amelyek speciálisan fényérzékenyek számára készültek.

Milyen faktort?

Akik az első napozás alkalmával megpirulnak, illetve az egészen világos bőrűek, szőke vagy vörös hajúak és a gyerekek 50+ faktoros készítményt használjanak – tanácsolta a bőrgyógyász. Azok, akik néhány nap után egyenletesen barnulnak, fokozatosan áttérhetnek 30-as faktorszámú krémekre. Sokan pár nap alatt szeretnének napbarnított bőrszínt elérni, és ezért akár esetleg spórolnak a naptej használattal, vagy alacsonyabb faktorszámú készítménnyel igyekeznek gyorsítani a folyamatot. Egyik sem jó megoldás, a bőr leég, ami hosszútávon a korai öregedéséhez, ráncosodáshoz is vezethet, ráadásul megnő a bőrdaganatok kockázata is.

 

Nem árt a smink, de...

Nem szép látvány az izzadtságtól, víztől lefolyt alapozó vagy szemfesték. A napsugarak egyébként nem ártanak a festett bőrnek, sőt a színezett nappali krémek, alapozók között van UV-szűrős termékek is, illetve a fényvédő krémek között is vannak színezettek. Érdemes szakember tanácsát kérni a bőrtípusnak megfelelő készítmények megválasztásához. Az ideális termék egyben fényvédő is, megoldást nyújt a bőrhibák elfedésére, tartós és nem zárja el a pórusokat. 

A vízben védve vagyunk?

Sokan hiszik, hogy fényvédelemre csak a parton van szükség, pedig a vízben is könnyen leéghetünk. Az UV-fény – különösen a tiszta tengervízben – akár méterekre is lejuthat, ezért fontos, hogy úszás előtt is, az egész testfelületen használjunk napvédő krémet. Világos bőrűek és kisgyerekek számára is jó megoldás, ha speciális, UV-szűrős ruhával védjük bőrüket a leégéstől. Ne feledjük el az UV-szűrős napszemüvegeket sem! - tette hozzá a szakember.

Tejfölt az égésre?

Sokan úgy tartják, hogy a leégett bőrfelületet különböző tejtermékekkel lehet kezelni. A hűtőből éppen kivett tej, joghurt vagy tejföl a hűsítő hatása miatt nyújthat ugyan némi, átmeneti enyhülést a felhevült, érzékeny bőrnek, de ez gyorsan elillan. Napégés után a legfontosabb a bőr szöveteinek hűtése, amivel megelőzhető a hólyagok kialakulása. Erre a legjobb a hűsítő tusolás, a hideg vizes borogatás és a hűsítő zselék alkalmazása. A házi praktikák helyett jobb, ha erre a célra kifejlesztett gyulladáscsökkentő készítményeket választunk, amelyek hidratálják a bőrt, segítik a regenerációját és a felszívódó antioxidáns komponensekkel csökkentik a szöveti károsodást. Napégés után néhány napig kerüljük a közvetlen napfényt, mivel az új bőr nagyon vékony és újra gyorsan leéghet.