holokauszt;

- Arcot adni a gyermekáldozatoknak

Egy európai nemzet sem feledkezhet meg a halottairól – a Saul fia című film alkotói ezzel a mottóval indították el a Saul Gyermekei Emlékprogramot, amelynek célja, hogy összegyűjtse a holokauszt során megölt magyar állampolgárságú gyermekáldozatok nevét, méltóképpen örökítse meg sorsukat a nemzeti és európai emlékezet számára.

A Saul fiának történelmi, társadalmi dimenziója is van – hangsúlyozta Nemes Jeles László, az Oscar-díjas film rendezője, a program fővédnöke a Bálint Házban tartott tájékoztatón. A nézőket nem csupán a film, hanem a film témája is érdekelte – számolt be tapasztalatairól Rajna Gábor producer.

A holokauszt során több mint százezer magyar gyermeket gyilkoltak meg. Az utolsó pillanatban vagyunk, hogy megkérdezhessék azokat, akik ismerték őket – hangzott el. Adatbázist hoznak létre, a neveken kívül fotókat, írásos dokumentumokat, személyes visszaemlékezéseket is gyűjtenek. Toronyi Zsuzsanna, a programban szakmai partnerként résztvevő Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár igazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a munka régóta folyik, most ennek érkeztünk egy újabb állomásához. Várakozása szerint a gyermekáldozatok szüleiről is kapnak majd új információkat.

A szemtanúk, érdeklődők jelentkezését a [email protected] e-mail címen, az 1075 Budapest, Síp utca 12. postai címen vagy a +36 1-413-5547 telefonszámon várják.

A szervezők egy fotót csatoltak a meghívóhoz. A képet egy SS-katona készítette Auschwitz-Birkenauban: három kisgyerek látható hátulról, vélhetően a nagymamájukkal tartanak a biztos halálba, a gázkamrák felé. Vági Zoltán történész reméli, hogy jelképes értelemben a gyerekek felénk fordulnak, látni fogjuk az arcukat és megtudjuk, kik voltak ők. A legnagyobb fájdalmat a gyermekek halála, kitervelt és szisztematikus meggyilkolásuk okozza – mondta a történész. Több mint négyszáz helyre hurcoltak el magyar zsidókat, dokumentumok millióit kell átvizsgálni. Vági Zoltán számít más, a holokauszt kutatásával foglalkozó szervezetek közreműködésére is.

Közel kétmilliárd forint értékben nyert el uniós forrásokat egy baráti-családi kapcsolatokra épített cégcsoport Rudabánya térségben. A Veres családhoz köthető Kft-k egymással is versenyeztek a pályázatokon, bár több közülük ugyanoda van bejelentve. Borsodba mentünk, hogy megismerjük a siker titkát – utunk pedig egy rejtélyes vállalkozóhoz vezetett.