Érdekes törvénymódosítást rejtettek el abban a javaslatban, ami a sporttörvény mellett az egyesülési jogról és a civil szervezetek működéséről szóló jogszabályokat módosítja több helyen. A Bánki Erik által jegyzett iromány 9. paragrafusa a sporttörvény 78. paragrafusát egészíti ki, mégpedig azzal, hogy a labdarúgó mérkőzések „televíziós, rádiós, internetes vagy a nyilvánossághoz történő más módon történő közvetítésével (e § alkalmazásában a továbbiakban: közvetítések) kapcsolatos szerződések hatálya 2018. szeptember 30. napjával megszűnik, és ha e napon a közvetítésekkel kapcsolatos szerződésekből eredő jogokkal a sportszervezeten vagy sportszövetségen kívül más személy vagy szervezet rendelkezik, akkor a közvetítéssel kapcsolatos jogok 2018. szeptember 30. napján kártalanítás ellenében a törvény erejénél fogva a sportszervezetre szállnak vissza”.
A szerződés keretében a köztévé évadonként 3.76 milliárd forintot fizetett a labdarúgó szövetségnek, ezért többek között nem csak az első-, de a másodosztályú meccseket, a női focit a strandfocit és a futsalt is közvetíthették.
A paragrafus szerint elvileg az MTVA kártérítést kérhetne, ennek összegét nagyon nehéz lenne meghatározni, mert az évi 3.76 milliárdot több szakértő is túlárazottnak tartotta korábban az első osztályú focimeccsek népszerűségéhez képest. Igaz, az állam itt is az egyik zsebéből rakná át a pénzt a másikba, de Bánki Erik figyelme a jelek szerint erre is kiterjedt és a módosító utolsó előtti paragrafusa szerint az ilyen kártérítési igény 2018. december 30. napjával automatikusan megszűnik, hacsak bírósági eljárás nem indul az ügyben. Elég életszerűtlen azt képzelni, hogy az MTVA vezetése pert indítana ezek után.
Az idei szezon júliusban elindul, tehát a váltásra idény közben kerül sor, ami szakmailag elég nehezen indokolható. Mivel az eddig megkérdezett Fideszes képviselők semmit nem tudtak a módosítás okairól, marad egyelőre a spekuláció. Varga László, a módosító javaslat vitájában felszólaló szocialista képviselő is azt mondta lapunknak, hogy teljesen érthetetlen a módosítás, amit a vitában megindokolni sem tudtak-akartak a kormánypárti honatyák, „csak arra tudok gondolni, hogy a Fidesz-közeli oligarchák közötti játszmák állhatnak a háttérben”.
A Népszava elsőként írta meg, hogy információink szerint Orbán Viktor elégedetlen a Fidesz-közeli média működésével, ezért akár még a nyáron jelentős átszervezések jöhetnek, Andy Vajnától elvehetik a TV2-őt, a Borsot és a Kisalföld valamint a Délmagyarország című megyei napilapokat és ezek is Mészáros Lőrinc érdekeltségébe kerülhetnek. (Az azóta a témában szintén cikket közlő hvg azt írta, Vajna bukhatja a kaszinó-érdekeltségeit is.) Jelenleg Andy Vajnáé a Spíler Tévé nevű sportcsatorna, de ha esetleg ezt is viszi Mészáros Lőrinc, vagy valaki más bizalmi ember, a törvény könnyen lehet, hogy annak készíti elő a terepet, hogy a magyar foci közvetítésének joga átkerülhessen az új tulajdonoshoz. Igaz, szakmai forrásaink – miközben a forgatókönyvet abszolút elképzelhetőnek tartották – érthetetlennek nevezték a döntést, hiszen ha az állam a legegyszerűbben a köztévén keresztül juttathat busás közvetítési díjat az MLSZ-nek, egy mégoly sok állami megrendeléssel, reklámmal kibélelt oligarcha – elvileg – magántévéjén keresztül ez csak bonyolultabban tud működni. Igaz, az ilyen akadályok legyűrésében a Fidesz eddig mindig komoly kreativitást mutatott.