felvásárlás;Simicska Lajos;Nyerges Zsolt;

2018-07-04 15:06:09

Felvásárolta a Simicska-birodalmat Nyerges Zsolt

Egy konszolidációs folyamat közelít a végéhez, Orbán egykori főoligarchája szép lassan szolid magánember lesz.

Nyerges Zsolt megvásárolja Simicska Lajos és családja saját és közös tulajdonában lévő építőipari, mezőgazdasági, média- és közterületi reklámpiaci, illetve vagyonkezelői üzleti érdekeltségeit - adta hírül egy közleményben maga Nyerges.

A vételár - csak úgy, mint az üzlet minden más részlete - "szigorú üzleti titok". A versenyhivatali eljárásokat már megindították. Nyerges Zsolt az érintett cégek egy részében tulajdonostárs, mások irányításában pedig vezető tisztségviselőként vett részt.

A lépés nem váratlan, ugyanis miután 2015 februárjában a nyilvánosság előtt is kirobbant az Orbán-Simicska háború, a miniszterelnök egykori kedvenc oligarchájának üzlettársa vállalta, hogy közvetít az egymásnak feszülő felek között. A pacifikálási folyamat sikeresnek is tűnt, legalábbis 2016 őszén már arról beszéltek a holdudvar meghatározó szereplői, hogy békét köt Orbán és Simicska - utóbbi pedig elfogadja, hogy egy lesz csupán a meghatározó féltucatnyi oligarcha közül. Aztán tél elején Simicska kifarolt a közvetítési folyamatból, mondván: nincs alku. Ekkor Nyerges világossá tette, Orbánhoz hűséges és kiáll üzlettársa mellöl. 

Kormányzati forrásaink szerint azonban 2017 telén viszont Simicska volt az, aki tapogatózni kezdett Nyergesnél, hogyan lehetne konszolidálni viszonyát, pontosabban miképp vonulhatna tisztességgel vissza. És pletykák szerint kedvező választ kapott: ha otthagyja médiaportfólióját, illetve segít minimalizálni az ellenzék (beleértve a Jobbikot) esélyeit, akkor hagyják békében elmenni. Hogy ez mennyire összeesküvéselmélet, illetve mennyire fedi a valóságot, arról csak találgatni lehet. Az biztos, hogy a Magyar Nemzetet és a Heti Választ Simicska már bezárta, elhallgatott a Lánchídrádió - és a Közgép idén hozzájutott mintegy 40 millió állami forinthoz.

Hatalmas birodalom

Simicska Lajos, Orbán Viktor egykori szobatársa sokáig megkerülhetetlen volt a Fidesz-közeli gazdasági holdudvarban, vagyona a 2010-es kormányváltás után hatalmasra, egyes becslések szerint 70-80 milliárd forintra duzzadt, amivel a 10. leggazdagabb magyarként tartották számon. 

Érdekeltségei számos iparágra kiterjedtek: a legfontosabb az építőipari Közgép Zrt., amely 2010 után százmilliárdos nagyságrendben nyert el állami megrendeléseket. Nem véletlen, hogy a szakítás után a kormány – árkartellre hivatkozva – felmondta az M4-es autópálya Szolnok környéki szakaszára kötött szerződést, hogy azon az áron is megvonják a pénzt a Közgéptől, hogy évekkel csúszik a beruházás.

Politikai értelemben a médiaportfólió a legfontosabb a Simicska-birodalomban, benne a Mahir és a Publimon plakátcégekkel, a HírTV-vel és a ma már megszűnt Magyar Nemzet napilappal, amelynek a neve érhet sokat a Fidesz számára. A Simicska érdekeltségekbe tartozik emellett három nagy, dunántúli mezőgazdasági cég is, amelyek több ezer hektár állami földet bérelnek.