tüntetés;Nicaragua;

- A véres tüntetések után a nélkülözés fenyegeti Nicaraguát

Egyelőre semmilyen jel nem mutat arra, hogy az április óta tartó kormányellenes tüntetések abbamaradnak, pedig a krízis a lakosság közel ötödét szegénységbe taszíthatja.

A Hotel Mukulban olyan filmsztárok szálltak meg egykor, mint Morgan Freeman vagy Michael Douglas és Catherine Zeta-Jones. A Csendes-óceán partján fekvő luxusszálloda azonban most kong az ürességtől, ezért a közelmúltban arra kényszerült a tulajdonos, hogy ideiglenesen bezárja kapuit.

„A krízis... az egész országban drámai hatást gyakorolt a vendéglátóiparra. Mukul sem képez kivételt a helyzet alól” – olvasható a szálloda weboldalára feltöltött közleményben. Az április közepe óta tartó politikai krízis mostanra a gazdaságot is magával rántotta – mutatott rá beszámolójában az AFP.

A kormányellenes tüntetések közel három hónapja robbantak ki, miután a baloldali kormány szociális reformot jelentett be, amely egyebek között a nyugdíjak drasztikus csökkentését is magában foglalta. Az intézkedés azonnal ellenállást váltott ki, dühös emberek követelték az elnöktől, Daniel Ortegától, hogy vonja vissza a reformot. Az államfő végül visszatáncolt és eleget tett a követelésnek, ám addigra már késő volt: az emberek a távozását követelték. A fővárosban, és az ország más területein is polgárháborús hangulat alakult ki.

Daniel Ortega elnök

Az utcai demonstrációkat a biztonsági erők és a kormányhoz lojális fegyveres csoportok erővel próbálták meg elfojtani. A lövöldözések mindennapossá váltak. Becslések szerint 220-250 ember vesztette életét. Többségük tüntető volt, de akadtak olyan áldozatok is, akik épp rossz időben sétáltak el rossz helyen. A nemzetközi közösséget sokkolta, amikor kiderült, hogy a halottak között kiskorúak is vannak. 

A krízis azonban – amelyet az egyház közvetítésével próbálnak rendezni, eddig kevés sikerrel – nem csupán az utcán követel áldozatokat. Szakértők szerint az egyébként is gyenge lábakon álló gazdaság teljesen megrogyott. 

Amint arra a Hotel Mukul honlapján publikált őszinte és nyers közlemény utal, az ország egyik fő bevételi forrását jelentő turizmus van a legnagyobb válságban. Az utazók csak az elmúlt évtizedben kezdték igazán felfedezni maguknak a közép-amerikai országot, amely mindig is a legszegényebb régiós nemzetek közé tartozott. Az elmúlt időszakban azonban több mint egymillió turista látogatott el Nicaraguába évente. A nagy érdeklődés számos belföldi és külföldi befektetőt vonzott, egymás után adták át a szállodákat a tengerparton.

Az elmúlt hetekben azonban mintegy 200 ember vesztette el az állását. Ahogy az utcákon polgárháborús jelenetek bontakoztak ki, úgy zártak be nem csak a szállodák, de az éttermek, bárok és boltok is. A Nicaraguai Központi Bank szerint a növekedés – a korábban becsült 4,9 százalék helyett – csupán egy százalék lesz idén. A Nicaraguai Alapítvány a Gazdasági és Társadalmi Fejlődésért nevű agytröszt frissen publikált jelentése szerint amennyiben nem oldódik meg a helyzet mihamarabb, a válság 1,3 millió embert taszíthat szegénységbe a 6,2 millió lakosú országban.

„A szívem megszakad, hogy el kell küldenem a régóta itt dolgozó munkaerőt” – nyilatkozta a francia hírügynökségnek egy műanyagüzem tulajdonosa, aki fizetést sem tud már adni az alkalmazottainak. Mint mondta, a cége még az 1972-es földrengést is túlélte. Kérdéses, hogy a mostani, politikai földrengést átvészeli-e.

Fellázadtak a diákok isA Nemzeti Műszaki Egyetem nem is olyan rég még az előadásoktól volt hangos, most azonban az ott élő diákoktól. Sok fiatal költözött be ugyanis a managuai intézménybe, ahol elbarikádozták magukat. „Jobb nekünk itt. Sokkal nagyobb biztonságban érezzük magunkat, mint az utcán vagy akár a saját otthonunkban, ahova értünk tudnak jönni, elrabolnak vagy megölnek” – mondta az AP hírügynökség helyszíni tudósítójának John Cerna. A diák tudja mit beszél, hiszen bal halántékán még mindig látszik a sebhely, amelyet elmondása szerint egy az arcát súroló golyó okozott.  A fiatalok aktívan részt vettek a közel három hónapja tartó utcai megmozdulásokban: az utakat megbénító, kormányellenes tiltakozók jó része diák. A vezetés azonban gyakran hivatkozik rájuk bűnözőkként, akik ellen fel kell lépni, ha akadályozzák a forgalmat. Pedig hagyományosan a diákok között sok volt a baloldali, ám mostanra kiábrándultak Daniel Ortegából, s ők is azt követelik az elnöktől, hogy mondjon le. Vannak azonban Ortegához hű csoportok – ilyen a Sandinista Ifjúság –, ezek jelenleg harcban állnak az olyan csalódott fiatalokkal, mint a Nemzeti Műszaki Egyetem diákjai. A kifejezés nem túlzás: legutóbb június 7-én támadtak az egyetemre kormánypárti fiatalok, a fegyveres összecsapásban egy fiatal életét vesztette. 

Beindulhat a dominó, ha a németek valóban elkezdik visszaküldeni a menedékkérőket. Az osztrákok után jöhetnek az olaszok, és vége lehet a schengeni rendszernek.