Lassabban fogyunk, jobban élünk, de boldogtalanok vagyunk

Fotó: Tóth Gergő / Népszava
A kiadvány szerint egyre kevesebben mennek el és tavaly 9 százalékkal többen vándoroltak vissza Magyarországra azok közül, akik az utóbbi években külföldön kerestek munkát. Azt viszont nem lehet tudni, hogy jött ki ez az eredmény, mert eddig többnyire csak találgattak a szakemberek a kivándoroltak számáról, vagy legalábbis tagadták a közkeletű 600 ezer fős létszámot. A másik oldalon valamivel biztosabbnak tűnő adatokkal találkozni, ezek szerint 1981 óta 200 ezer fővel lettünk többen a támogatott bevándorlás következtében – a jelenlegi kormány által sokat támadott migráció tehát valamire mégis jó lehet. 2018. január 1-jén a jogszerűen és huzamosan Magyarországon tartózkodó külföldi állampolgárok száma 156 ezer fő volt, az ország népességének 1,6 százaléka. Az itt élő külföldiek túlnyomó többsége Európából, ezen belül a környező országokból, főképp Romániából, Németországból, Szlovákiából, valamint Ukrajnából érkezett.
A tavalyi számok alapján ki lehet jelenteni, hogy a kormány módszeresen sulykolt családpárti mondatai ellenére kevesebb gyerek született, mint az előző évben – igaz, nagyjából 20 ezer fővel kisebb lett a szülni képes nők száma is. Ráadásul 2017 telén ismét erős influenzajárvány söpört végig az országon, amibe sok idős ember halt bele. Ha csak ezt a két adatot vetnék össze az elemzők, a lélekszám csökkenés meghaladná a 40 ezer főt, de a statisztikát nagyban javította a fent idézett bevándorlási többlet.
A lakosság fogyatkozása nem egyformán érinti az ország egyes régióit, tavaly is folytatódott a korábbi belső vándorlás. A Dél-Dunántúlon és Dél-Alföldön volt a legmagasabb a létszám csökkenése, az Észak-Alföldön és Pest környékén a legalacsonyabb. „Megyei szinten az átlagnál gyorsabban fogy Békés, Zala, Nógrád és Somogy megye népessége, míg Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar és Pest megyében az országosnál fiatalabb korösszetételből adódóan a legkisebb a természetes fogyás mértéke.” 2017-ben is két térsége volt az országnak, ahol létszámbővülést rögzítettek: természetesen a gazdasági központokban, tehát Pest és Győr-Moson-Sopron megyében. A tavalyi adatok alapján folytatódik a tendencia: Szabolcsból és Borsodból menekülnek az emberek, mert nincs elég munka. Pontosabban nincs olyan munka, amit a magyarok elvállalnának, mert közben a határ túloldaláról épp ebbe a térségbe érkeztek a legtöbben.
Már nem emelkedik a házasságok száma
A demográfiai adatokból az is kiderült, hogy megszakadt a házasságkötések számának 2010 és 2016 között tapasztalt látványos emelkedése, tavaly 1200-zal kevesebb pár kötötte össze az életét hivatalosan, mint 2016-ban. Ugyanakkor jó hír, hogy 20 ezernél is kevesebb házasság végződött válással 2017-ben, csökkent az abortuszok száma és egyetlen ponttal ugyan, de javult az úgynevezett termékenységi arányszám, ami megmutatja, hogy a 15-49 éves kor közötti nők átlagosan hány gyermeket szülnek. A KSH jelenti: másfelet.
Kilátástalanul hosszú munkanélküliség
Az adatsorok között megbújik az az információ, hogy a magyar munkanélküliek a fokozódó kereslet ellenére is átlagosan 16,4 hónapot töltenek munkakereséssel, miközben a kormánynak esze ágában sincs emelni a drasztikusan 3 hónapra csökkentett munkanélküli segély hosszát. S ha már a munkaerőhiány került szóba: a KSH adatai szerint 2017-ben a potenciális munkaerő tartalék létszáma 360 ezer volt, 73 ezerrel kevesebb az öt évvel korábbinál. A csökkenés mellett azonban azt is figyelembe kell venni, hogy kevesebb lett a nyugdíjban részesülők és a diákok száma is.
Kevesen érzik magukat boldognak
Szociológusok szerint minden javuló adatot sutba lehet dobni, ha közben egy ország lakossága nem érzi jól magát a bőrében. S ezen a téren bizony változatlanul bajok vannak. Több nemzetközi összehasonlító felmérést is idéznek a KSH munkatársai, mindegyik azt mutatja, nem vagyunk jobban, mint a korábbi években. A tízes skálán 5,3 pontot adtunk magunknak. Természetesen az egyetemet végzett és párkapcsolatban élő vállalkozók élvezik leginkább az életet, a legrosszabb kedve pedig az általános iskolát végzett özvegyeknek van.