Németország;Angela Merkel;Seehofer;

- Merkelnek nem, Seehofernek nagyon ártott a válság

Nagyon megtépázta a német kormány népszerűségét a csütörtök este lezárt menekültvita. A néhány hetes bizonytalanság igencsak rányomta bélyegét a közhangulatra. Az Infratest dimap felmérése szerint a megkérdezett polgárok mindössze egyötöde elégedett Angela Merkel kabinetjének munkájával. 78 százalék azonban azt közölte: vagy nem, vagy kevésbé elégedett a kabinet teljesítményével, mint korábban. Hogy ez elsősorban a CDU és a CSU között kialakult ellentétek miatt alakult így, bizonyítja: az elégedetlenek aránya júniusban, tehát egyetlen hónap alatt 15 százalékkal emelkedett.

Ami aggasztó lehet Angela Merkel kormánya számára, hogy nem csak az ellenzék szemléli meglehetősen kritikusan a kabinet ténykedését, a kormány pártjainak támogatói sem elégedettek. A CDU támogatóinak 63 százaléka fejezte ki elégedetlenségét. Még kritikusabbak a szociáldemokrata szavazók: 73 százalékuk állított ki rossz bizonyítványt a szövetségi kabinet eddigi ténykedéséről. Az elégedettek aránya 21 százalék, ami egy hónap alatt 16 százalékos csökkenésnek felel meg. Ennyire negatívan 2010-ben ítélték meg utoljára a német kabinetet, amikor az uniópártok és a szabaddemokrata FDP volt kormányon. Ugyanakkor a nagykoalíció megítélése utoljára majdnem 12 évvel ezelőtt, 2016 novemberében volt ennyire rossz.

A kormányzati vita elsősorban Horst Seehofer belügyminiszter, a CSU elnökének a népszerűségét tépázta meg. A politikus, aki lemondással, s a koalíció felrúgásával fenyegetett, óriási bizalmi válságba került – már ami a megítélését illeti. Egyetlen hónap alatt 16 százalékkal, 27 százalékra esett vissza közkedveltségi mutatója. Az Infratest dimap szerint sosem volt ennyire népszerűtlen a bajor párt vezetője.

Angela Merkel imázsát azonban nem tépázta meg az elmúlt hetek válsága. A népszerűségi mutató visszaesése ugyanis hibahatáron belüli, két százalékos. A németek 48 százaléka elégedett a kancellár munkájával, ami figyelemreméltó eredmény, tekintve, milyen súlyos válsághelyzetet kellett megoldania.

Ami a német kormány menekültügyi megállapodását illeti, az iroda szerint a németek 61 százaléka találja jó megoldásnak, hogy tranzitközpontokat hozzanak létre a menekültek számára. 34 százalék utasítja el ezeket. A központok felállításának megítélése szorosan összefügg a pártpreferenciákkal. A jobboldali radikális Alternatíva (AfD) támogatóinak 91 százaléka ért egyet ezzel, a Balpárt szavazóinak azonban mindössze 24 százaléka kíván tranzitközpontokat látni Németország területén. A felmérést végzők nem tettek különbséget zárt vagy nyitott tábor között.

A felmérés érdekes része, hogy a megkérdezettek 73 százaléka véli úgy: a CSU számára fontosabbak saját érdekei, mint a kormányzat sikere. Ugyanennyien látják úgy, hogy Seehofer pozíciói gyengültek Merkellel szemben.