megfigyelés;Bayer Zsolt;magyar idők;

2018-07-09 16:19:24

Bayer Zsolt eltűnik és visszatér, az izraeli kémcég pedig csak hallgat

Eltűntek, majd megkerültek a menedékkérőket segítő civileket lejáratni hivatott cikkek a Magyar Idők honlapján. Állítólag technikai hiba volt csak, semmi köze ahhoz, hogy a Politico megnevezte a kompromittálónak szánt akciót végrehajtó izraeli céget.

Rövid időre eltűnt a Magyar Idők című kormánylap honlapjáról a Bayer Zsolt, magyar civilek elleni lejárató cikksorozata – azok után, hogy a Politico brüsszeli hírportál saját nyomozására hivatkozva megnevezte a „Black Cube” (magyarul: fekete kocka) névre hallgató izraeli biztonsági vállalkozást, amely szerintük a propaganda cikkek alapjául szolgáló titkos hangfelvételeket készíthette.

Később a cikkek visszakerültek az oldalra, a szerkesztőség pedig érdeklődésünkre cáfolta, hogy bármilyen írást is töröltek volna. Szerintük egy technikai malőr, nevezetesen a szerverük leállása okozta, hogy szombat éjszaka a magyaridok.hu illetve a régebbi cikkek egy időre nem voltak elérhetőek, azonban a probléma időközben megoldódott.

Egyelőre nem reagált megkeresésünkre a Politico által megnevezett izraeli vállalkozás ügyvédje, pedig szerettük volna, ha kommentálja a hírportál állításait. A Politico szerint a másutt, például Harry Weinstein zaklatási botrányában is feltűnt, az áldozatok ellen nyomozó, vagy a román korrupcióellenes ügyészség most leváltott ügyészére is dolgozó, de lebukott izraeli cég olyannyira erősen foglakozott a magyar civilekkel, hogy egy állandó magyar elemzőt is foglalkoztatott Tel Avivban.

A Politico mindezt egy meg nem nevezett belsős, a Black Cube-nak dolgozó forrása alapján állította. Azt ugyanakkor nem sikerült kiderítenie a hírportálnak, hogy ki fizette az izraeli cég akcióját.

Korábban lapunk is már írt az ügyben az izraeli biztonsági cég lehetséges érintettségéről, ám akkor a cég tagadott mindent és súlyos pereket helyezett kilátásba, ha a nevét leírják az üggyel kapcsolatban.

Mint arról beszámoltunk, a történet a tavalyi év őszén kezdődött, amikor fura levelek érkeztek több, a kormánymédia által „sorosistának” bélyegzett emberjogi civil szervezet vezetőihez. A külföldi, jellemzően londoni fedőcégektől küldött levelekben különféle tárgyalásokra invitálták a civilek vezetőit. Volt olyan civil szervezet, amely rögtön a kukázta ezeket a meghívókat, Siewert Andrást, a Migration Aid vezetőjét viszont furdalta a kíváncsiság, hogy kik lehetnek ezek a kezdettől furán viselkedő személyek. Végül 2017 végén, 2018 elején több találkozó is volt Bécsben a magát Grigori Alexandrovnak nevező, erős izraeli akcentussal beszélő személlyel és kolléganőjével, aki a találkozókon érezhetően arra próbálta rávenni a beszélgetőpartnereit, hogy azok valami kompromittálót mondjanak magukról.

Ugyanakkor – mint utólag kiderült – a bécsi találkozókról kezdettől tudott a magyar elhárítás, mivel Siewert idejekorán megkereste az üggyel az ügyben illetékes, civil kémelhárítást folytató Alkotmányvédelmi Hivatalt (AH).

Végül a „Grigori” által titokban rögzített (igencsak rossz minőségű) felvételek a Magyar Időknél landoltak, amelyből Bayer Zsolt kormánypárti közíró a választási kampány finisében hozott le egy több részes sorozatot. Közben feltehetően ugyanez a hírszerző csapat tette tiszteletét Dénes Balázsnál, a németországi székhelyű Európai Szövetség a Szabadságjogokért nevű civil szervezet vezetőjénél, és titokban ott is rögzítette a vele folytatott beszélgetést.

A Dénes által elmondott – amúgy törvénytelenséget szintén nem tartalmazó – beszélgetésből kiragadott részletek márciusban a Jerusalem Postban jelentek meg, majd ezt vette át a magyar kormánysajtó.

Lapunknak Siewert András most elmondta: régóta tudott a Politico nyomozásáról. Arról ugyanakkor nem közölhet részleteket, hogy a magyar hatóságok hol tartanak a civilek külföldi magán titkosszolgálat által történő megfigyelésével kapcsolatban.