USA;jog;

2018-07-10 20:15:33

"Túszul ejtett alkotmány": évtizedes jobbratolódást hozhat Trump döntése

Donald Trump az erősen konzervatív Brett Kavanaugh bírót jelölte az amerikai alkotmánybíróság szerepét is betöltő legfelsőbb bíróság új tagjának.

Az elnök washingtoni idő szerint hétfő este televíziós csúcsidőben, az összes tévéhálózat által élőben közvetített beszédben jelentette be döntését, ami nem volt váratlan: a washingtoni fellebbviteli bíróság tagjának nevét az előző napok sajtótalálgatásaiban rendre az első vagy második helyen emlegették a három-négy feltételezett esélyes között. Ezek kivétel nélkül konzervatív felfogású jogászok, az tehát eleve egyértelmű volt, hogy Trump döntése jobboldali eltolódást eredményez a legfelsőbb bíróság összetételében.

Lemondani, visszavonulni persze lehet, ez történt most is: a nagy tekintélyű Anthony Kennedy önkéntes távozásával ürült meg a hely, amit most be kell tölteni.

A legfelsőbb bíróság tagját az elnök jelöli, de a személyt a szenátusnak meg kell erősítenie. Ebben az esetben elég az egyszerű többség, ami nem könnyen ugyan, de valószínűleg meglesz. Jelenleg 51 republikánus szenátor van 47 ellenzéki demokratával szemben, ketten pedig függetlenek. A demokraták tettek is olyan szemrehányást Trumpnak, hogy korrektebb eljárás lett volna, ha a jelöléssel megvárja a novemberi „félidős választást”, amikor – két elnökválasztás között pontosan félidőben – újraválasztják egyebek közt a szenátus egyharmadát.

Donald Trump „briliáns jogásznak" nevezte jelöltjét, aki szerinte kifogástalan szakmai előélettel és páratlan felkészültséggel rendelkezik, továbbá bizonyította elkötelezettségét a törvény előtti egyenlőség elve mellett. Megilletődött hitvese és gyermekei jelenlétében elmondott rövid beszédében Kavanaugh ígéretet tett arra, hogy szigorúan ragaszkodni fog a törvények előírásaihoz. Kiemelte, hogy családjával együtt tevékeny tagja lakóhelye katolikus közösségének.

A híres Yale Egyetemen végzett Kavanaugh már ifjú jogászként kijárta „az élet iskoláját” az amerikai konzervatív jogfelfogás szakmai műhelyeiben. Munkatársa volt Kenneth Starr bírónak, aki a kilencvenes évek végén kapott országos főszerepet: ő volt a Bill Clinton elnök ellen eljáró és kérlelhetetlenül vizsgálódó különleges ügyész a Lewinsky-ügyben. A republikánus George W. Bush elnöksége alatt Kavanaugh egy ideig a Fehér Házban volt jogi tanácsadó. Jelenlegi washingtoni fellebbviteli bírósági tisztségét 2006 óta tölti be.

Republikánus politikai körökben egyöntetűen támogatják Trump választását. Még az elnök szinte összes eddigi állásfoglalását bíráló John McCain arizonai szenátor is méltatta Kavanaugh példás szakmai előéletét. A liberális The New York Times ugyanakkor kommentárban állapította meg: Kavanaugh jelentős mértékben jobbra tolja el az alkotmányos igazságszolgáltatás súlypontját, és bizonyára hosszú időre szilárd jobboldali többséget biztosít a testületnek. A vezető amerikai liberális lap azt írta: a szenátusi demokratáknak most az a dolguk, hogy elmagyarázzák az amerikaiaknak,

A The New York Times kommentárja szerint annak a globális mozgalomnak vagyunk a tanúi, amely a liberális demokrácia eszméje – és olyan országokban, mint például Magyarország és Lengyelország, az annak alapját jelentő független igazságszolgáltatás – ellen irányul. „Trump és a szenátus republikánusai a jelek szerint boldogan meglovagolják ezt a hullámot a korlátlan hatalom elérése érdekében” – olvasható a cikkben.