baktérium;élelmiszerbiztonság;

- Jól kifőznék

A termék felhasználását illető leírásokban talán indokoltabb határozottabb hangot megütni, és azt mondani, hogy kötelezően forralják fel fogyasztás előtt – ezt javasolta a lisztéria válság megoldására a magyar hűtőipari szövetség egyik vezetője. Szerinte nem a jogszabályokon kellene változtatni, megszigorítva az élelmiszerbiztonsági előírásokat, hanem a fogyasztókat kell ösztönözni arra, hogy ne egyék nyersen a termékeket. A baktériumok ugyanis néhány perces főzéstől, sütéstől elpusztulnak. Ha ezt elmulasztjuk, rosszabb esetben mi pusztulhatunk el.

Persze felvetődhet a kérdés, mi lenne, ha nem a fogyasztókat, hanem a fagyasztókat ösztönöznék arra, hogy lehetőleg egyáltalán ne legyenek a termékeikben baktériumok és egyéb, az emberi szervezetre veszélyes vagy káros anyagok.  A hírek szerint ugyanis Magyarországról, a bajai GreenYard élelmiszerfeldolgozó üzemből kerültek Európa számos országába azok a termékek, amelyek 47 embert betegítettek meg, akik közül 9-en meghaltak.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) nyilatkozata szerint az üzem nem hibázott, mert nem ismerhették fel, hogy kórokozókról van szó. Ez azért furcsa megállapítás, mert a lisztéria az uniós élelmiszerbiztonsági előírások szerint az élelmiszer grammjában 100 egységig nem okoz megbetegedést, csak grammonként 1000 egységtől veszélyes. A laikus törheti a fejét, hogy ha az élelmiszerben határértéket szabnak meg egy baktériumnak, akkor az a határérték alatt nem kórokozó, vagy nem lehet felismerni, mert inkognitóban tartózkodik a borsóban, csemegekukoricában?

A vizsgálat megindult, egyszer talán eredménye is lesz. Egyelőre azonban a halálesetek hatására a magyar hatóság azt tervezi: alacsonyabb lisztéria határértéket szab meg a jövőben. 

Addig pedig főzzünk, süssünk, ha életben akarunk maradni.