Nagy-Britannia;USA;

- Brit földön portyázik Trump

Miután az amerikai elnök jelentősen megkavarta a brüsszeli NATO-csúcs programját, nagy-britanniai látogatással folytatta európai programját. A londoni miniszterelnöki hivatal által előzetesen ismertetett részletes menetrend szerint az Donald Trump összes hivatalos programja a fővároson kívül zajlik, így nem kell szembesülnie tüntető tömegekkel (sem).

Trumpot és feleségét Theresa May brit miniszterelnök a Londontól száz kilométerre északnyugatra, Oxfordshire megyében emelkedő Blenheim-palotában, Sir Winston Churchill néhai brit kormányfő és családja egykori otthonában fogadta díszvacsorán. Donald és Melania Trump az éjszakát a Winfield House-ban, az Egyesült Államok londoni nagykövetének rezidenciáján töltötte, de a brit kormánnyal tartandó mai hivatalos tárgyalás helyszíne Chequers, a miniszterelnök vidéki rezidenciája. Utána az elnöki pár a királyi család Londonon kívüli legnagyobb rezidenciájára, a windsori kastélyba megy, hogy II. Erzsébet királynővel találkozzanak. Az este már Skóciában találja őket, immár magánjellegű programokkal ott töltik a hétvégét. Az is lehet, hogy  Trump felkészül a hétfői programra: Helsinkiben tárgyal Vlagyimir Putyin orosz államfővel.

Az amerikai elnök az eredeti tervek szerint ez év elején látogatott volna Nagy-Britanniába, de tavaly november végén botrány tört ki, miután az interneten megosztotta Jayda Fransennek, egy ultranacionalista brit párt elnökhelyettesének olyan, kétes hitelességű videóit, amelyeken muzulmánok állítólagos erőszakos cselekményei láthatók. Fransent hazájában már korábban bűnösnek találták „súlyos vallási zaklatásban". Theresa May rosszallásának adott hangot a videómegosztás miatt, mire Trump azzal vágott vissza, hogy a brit kormányfő inkább a terrorveszéllyel foglalkozzon.

A látogatás mostani időpontja mégsem ideális annak demonstrálására, hogy az Egyesült Államok és Nagy-Britannia – mint egykori gyarmat és gyarmattartója – hagyományosan különleges, meghitt viszonyt ápol egymással, és Londont a legszilárdabb európai szövetségesnek tartják Washingtonban. Ezt a minősítést ugyan Trump szemszögéből nézve akár még erősítheti is az a tény, hogy Nagy-Britannia távozni készül az Európai Unióból, ám épp emiatt, a Brexit körülményei és feltételei körül robbant ki a minap hatalmas vita a brit kormányon belül. A vitában – és ez aligha lehet Trump ínyére – azok kerekedtek felül, akik a kilépés mellett is fenn akarják tartani az EU-brit szabadkereskedelmet. Az ellenzők táborából a külügyi és a Brexit-ügyi tárca vezetője lemondott, és bár új miniszterek kinevezésével egyelőre sikerült elkerülni a kormányválságot, Theresa May pozíciója alaposan megrendült.

Több német médiavállalat és egy vegyifegyver-kutatással foglalkozó szervezet vált újabb kibertámadás célpontjaivá Németországban. Szerdán Ukrajnában is kibertámadást hiúsítottak meg, szintén felmerült Oroszország felelőssége.