Európai Bizottság;migráció;menedékkérők;

2018-07-24 17:40:05

Önkéntes alapon osztanák szét a tengerből kimentett menedékkérőket

Arról már megegyezés született, hogy „ellenőrzött központokba” kerülnek a migránsok, de eddig még egy ország sem jelentkezett, hogy üzemeltetne ilyet. Az Európai Bizottság pénzügyi támogatással csinálna kedvet a befogadáshoz.

Személyenként 6 ezer euró összegű pénzügyi támogatást ígér az Európai Bizottság azoknak a tagállamoknak, amelyek elhelyezik az EU területén partra szállt menedékkérőket. Emellett a közösség fedezné a migránsok ideiglenes tartózkodására kijelölt úgynevezett „ellenőrzött központok” felállítását és működési költségeit. Többek között ezt tartalmazza a testület kedden közzétett javaslata az Európai Unióban partra szállt migránsok fogadására vonatkozó intézkedésekről.

Mint lapunk is beszámolt róla, az uniós vezetők júniusi brüsszeli találkozójukon úgy döntöttek, hogy a tengerből kimentett migránsokat partmenti tagállamokban létrehozott “ellenőrzött központokba”, illetve észak-afrikai országokban felállított “partraszállási platformokra” kell szállítani. Az állam- és kormányfők felszólították az Európai Bizottságot, hogy álljon elő konkrét javaslatokkal az ötletek megvalósíthatóságára. Az uniós testület előterjesztéseiről szerdán tartják első vitájukat a tagállamok EU-nagykövetei.

– nyilatkozta Dmitrisz Avramopulosz migrációs biztos a javaslatcsomag elfogadását követően. A bizottsági javaslat szerint azok a migránsok, akik partra szállnak az EU valamely tagállamában, “ellenőrzött központokba” kerülnének. Az ideiglenes vagy ad hoc fogadó táborokat azokban az országokban állítanák fel, amelyek erre önként vállalkoznak. A központokat a fogadó állam irányítaná, de a közösség állná az állomások létrehozásának és működésének a költségeit.

Emellett személyenként 6 ezer euró összegű pénzügyi támogatás járna a partra szállt személyek fogadásáért. A létesítményekben gyorsított eljárásban – legföljebb 8 hét alatt – vizsgálnák meg az érkezettek menedékkérelmeit. Ebben segítséget nyújtanának az érintett tagállam hatóságainak az európai határőrök, menekültügyi szakértők, biztonsági átvizsgálást végző szakemberek és visszatérési tisztviselők egyaránt. Egy magasrangú bizottsági tisztségviselő azt mondta: a fogadó tagállamra bíznák, hogy zárt vagy nyitott tábort működtetne. Uniós források azt is megerősítették, hogy a közösségi költségvetésben rendelkezésre áll a központok támogatására szolgáló pénzügyi keret.

Az Európai Bizottság szerint nyolc héten belül minden készen áll arra, hogy elinduljon az első kísérleti projekt. Eddig azonban egyetlen tagállam sem jelentkezett, hogy otthont adna az első „ellenőrzött központnak”.

Az EU-n belül létrehozandó táborokkal párhuzamosan, a huszonnyolcak harmadik országokkal is szeretnének partneri együttműködést kialakítani úgynevezett „regionális partraszállási platformok” létrehozásáról. Ide azok a migránsok kerülnének, akiket nemzetközi vizeken mentenek ki a tengerből európai uniós vagy harmadik országokból származó hajók. Ezeket a táborokat az Európai Unió pénzügyileg is támogatná az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságával és a Nemzetközi Migrációs Szervezettel összhangban. Egyelőre egyetlen észak-afrikai ország sem vállalkozott efféle platform felállítására.