vízilabda;

2018-07-24 19:14:32

Nem volt esélye a pólóválogatottnak Szerbia ellen

A címvédő, olimpiai bajnok Szerbia végig vezetve, magabiztosan nyert 8-5-re a magyar férfi vízilabda-válogatott ellen a barcelonai Európa-bajnokság negyeddöntőjében.

Az esélytelenek nyugalmával várta a magyar csapat a találkozót. Märcz Tamás szövetségi kapitány a mérkőzésről előzetesen azt mondta, hogy mivel a szerb játékosok többsége a magyar bajnokságban szerepel, jól ismeri mindenki az ellenfelet. Ezért is lehet kijelenteni, hogy nem a magyarok az esélyesek, de természetesen mindent meg kell próbálni a bravúr eléréséért. A szakember gondtalan, felszabadult játékot várt együttesétől, ezzel szemben az első két negyedben gondatlanság jellemezte a magyarokat.

Míg a szerbek teljesen kivették a magyar játékból a centert, a külső lövéseket pedig blokkolták, a magyar védekezésből semmi sem működött. Előnyből, akcióból is tetszés szerint érte el góljait a rivális, amely az első negyed után már 4-0-ra vezetett. Feltűnő volt, hogy még magyar emberelőnynél is sikerült lövést blokkolniuk a szerbeknek, ami kizárólag rengeteg mozgással volt lehetséges. Pont ez hiányzott a magyar játékból.

A második nyolc percben csökkentette a nyomást a szerb csapat, amely támadásainál nem volt annyira koncentrált, és a magyarok védekezése is feljavult. A kezdéshez képest előrelépés volt, hogy ezúttal csak egy gólt kaptak a magyarok, és szerezni is tudtak egyet, 24 másodperccel a félidőt jelző dudaszó előtt Bedő Krisztián vette be a ferencvárosiakat erősítő Mitrovics kapuját.

A harmadik negyed első találata másfél perc elteltével ismét Bedő nevéhez fűződött, remek svédcsavarral talált a kapuba, de még húsz másodpercig sem lehetett örülni, mert Nikola Jaksics (szintén a ferencvárosiakat erősíti) már a harmadik gólját szerezte emberelőnyből (2-6). Zalánki Gergő csökkentette a különbséget 1:25 perccel a harmadik negyed vége előtt, az ő lövése volt mindössze a tizedik, ami eljutott a szerb kapuig, és nem akadt el a nagyon jól működő szerb blokkban. Filip Filipovics a következő támadásnál előnyből visszaállította a négygólos különbséget (3-7).

Matematikailag nem lehetetlen ekkora hátrány ledolgozása sem, de a játék képe alapján erre nem volt esély. A szerbek az első negyedet végig komolyan vették, a folytatásban annyit adtak ki magukból, amennyi a magabiztos vezetés megőrzéséhez kellett. A záró felvonásban egymásután két emberelőnyt kapott a magyar válogatott, ám egyiket sem sikerült kihasználni, sajnos nem sikerült kihasználni, hogy a szerbek az első nyolc perchez képest sokkal kevésbé koncentráltak a támadásaik befejezésénél.

Manhercz Krisztián szerzett labdát, megúszásból szerzett szép gólt (4-8). Az utolsó szerb találat Viktor Rasovics nevéhez fűződött - ő a következő szezontól erősíti majd a szolnokiakat –, a 8-5-ös végeredményt Bátori Bence állította be két másodperccel a befejezés előtt.

„Nehezen találom a szavakat – mondta Bátori Bence az M4 Sportnak. - Az elmúlt két napban arról beszéltünk, hogy a kezdésre kell odafigyelnünk, a szerbeknek erősségük az ellenfél lerohanása a meccseik elején. Hiába terveztük, nem tudtuk megállítani őket az elején.”

„Az első negyedben eldőlt a mérkőzés, öt góllal elengedtük a szerbeket, nem tudom, ez hogyan történhetett meg – jelentette ki Bedő Krisztián. - Utána rátettünk egy lapáttal, de ez kevés volt. Visszatérő probléma, hogy rosszul kezdünk, nem tanultunk belőle, most már késő.”

„A rossz kezdés után beleálltunk a mérkőzésbe, de, ha száz évig játszunk, akkor sem engedtek volna vissza a meccsbe minket a játékvezetők – értékelt Märcz Tamás, szövetségi kapitány. - A szerbek tizenhat előnyt kaptak, mi kilencet, az ellenfelünk jobb csapat, címvédő, ezt is túl kell élni. Fiatal csapatomnak meg kell tanulni jól kezdeni a mérkőzést erős ellenféllel szemben. A válogatottunknak jelenleg nincs vezére, akik erre alkalmasak lennének, belenőnek ebbe a szerepbe, de időre van szükségük. Ezen az Eb-n a 4-6. hely a realitás számunkra, amit nem kell elfogadni, a mostani szerb csapat három góllal jobb nálunk.”

A magyarok az 5-8. helyért folytatják az Eb-n. Utoljára 1991-ben, Athénban fordult elő, hogy kontinensbajnokságon nem jutott be a legjobb négy közé a csapat.