Éppen a 2017-es Irma és Maria hurrikánok pusztítása előtt mérte fel a karibi Turks és Caicos szigetek gyíkállományát egy kutatócsoport - írja az AP hírügynökség. A tudósok megragadták az alkalmat újabb mérések készítésére: pár héttel később visszatérve azt látták, a szigetek gyíkjainak testfelépítése megváltozott.
A természeti katasztrófa utáni gyík-populációban az állatok lábujjai átlag 6-9 százalékkal nagyobbak, első lábaik hosszabbak, a hátsók pedig rövidebbek, a hímek testmérete lecsökkent. Mindez a tudósok feltételezései szerint annak köszönhető, hogy a gyíkok a fák törzsébe kapaszkodva vészelték át a hurrikánokat - amelyik példányoknak ez nem sikerült, azokat elfújta a szél és elpusztultak.
Feltevésüket laboratóriumi körülmények között bizonyították, az alábbi videón ez látható. Az AP kérdésére Colin Donihue, a Nature-ben is megjelent kutatást vezető evolúcióbiológus elmondta: az állatok akár óránkénti 174 kilométeres szimulált szélerősség mellett is képesek voltak megtartani magukat. Mikor végül elrepültek, hálóval kapták el őket - egyetlen gyík sem sérült meg.