Jean-Claude Juncker;Donald Trump;orosz szankciók;vámháború;

2018-07-26 07:49:01

"Nagyon nagy nap ez" - Trump megállapodott Junckerrel

Véget érhet Amerika európai kereskedelmi háborúja, de ennek ára is van: Donald Trump az Európai Bizottság elnökével folytatott megbeszélés után jelentette be az új kezdetet.

Új szakasz kezdődik Washington és az Európai Unió kapcsolatában - mondta szerdán Donald Trump amerikai elnök, miután a Fehér Ház Rózsakertjében egyeztetett az Európai Bizottság (EB) elnökével, Jean-Claude Junckerrel. 

Trump szerint "Nagyon nagy nap ez a szabad és korrekt kereskedelem számára", hiszen az amerikai és uniós vezetők rendezni tudták gazdasági jellegű vitáikat, írja az MTI. Az amerikai elnök bejelentése szerint megállapodott Jean-Claude Junckerrel, hogy

Ez az jelenti, hogy megszűnhet a Egyesült Államok Európával szemben vámháborúja, ami nem mellesleg az amerikai gazdaságra is katasztrófális hatást gyakorolt volna. Az enyhülésnek ugyanakkor ára is van: az EU nagyon hamar megkezdi az amerikai szójabab nagy mennyiségű importját, és az EB elnöke a korábbinál több amerikai cseppfolyósított gáz (LNG) európai vásárlására tett ígéretet. 

Jean-Claude Juncker - aki a sajtókonferencián alig szólalt meg - hozzátette: az Egyesült Államok ígéretet tett további LNG-terminálok kiépítésére Európában. Hangsúlyozta: "azzal a szándékkal jöttem ide, hogy megállapodjunk, és meg is állapodtunk". 

A tárgyalások megkezdése előtt a Fehér Ház Ovális irodájában - az újságírókat és a fotósokat fogadva - Donald Trump "nagyon okos embernek" nevezte Jean-Claude Junckert, aki pedig azt mondta, hogy Brüsszel és Washington "nem ellenségek" és "együtt kell működniük".

Lazuló orosz kapcsolatok?

Az elnöki bejelentés napján Mike Pompeo amerikai külügyminiszter szenátori meghallgatásánmegerősítette hogy a Helsinkiben tartott csúcstalálkozó sem változtatott az Oroszországgal szemben hozott szankciókon, az Egyesült Államok pedig továbbra sem ismeri el a Krím orosz annektálását.

Pompeo azt is angsúlyozta, hogy Donald Trump elnök „teljes mértékben tisztában van” azzal, hogy Oroszország beavatkozott a 2016-os amerikai választások folyamatába (igaz Trump pont az ellenkezőjéről beszélt a Vlagyimir Putyinnal tartott találkozó során). A külügyminiszter elmondta, Helsinkiben ő maga, személyesen is közölte az orosz partnerekkel, hogy „komoly következményei lesznek a demokratikus folyamatainkba történő beavatkozásnak”.

Pompeo nyilatkozata valószínűleg nem csak az amerikai szenátorok megnyugtatását szolgálta, de üzenet lehetett az amerikai-orosz kapcsolatok fejlődését gyanakodva szemlélő európai vezetőknek is.