Új-Zéland;családon belüli erőszak;

Illusztráció

- Fizetett szabadságot szavaztak meg Új-Zélandon a családon belüli erőszak áldozatainak

10 napot kapnak, hogy állami segítséggel eltűnhessenek bántalmazójuk látóköréből.

A munkából való 10 napos fizetett távollét lehetőségét szavazta meg az új-zélandi parlament a családon belüli erőszak áldozatainak - írja a Guardian. A szerda éjjel 63-57 arányban elfogadott javaslat célja, hogy menekülési lehetőséget adjon azoknak, akiket - egyebek mellett - anyagi okok is gátolnak abban, hogy kiléphessenek egy bántalmazó kapcsolatból.

A 10 nap alatt az áldozatok és gyerekeik állami segítséggel elköltözhetnek, új munkát találhatnak, korábbi elérhetőségeiket megváltoztathatják.

A javaslat ellenzői nem az erőszak elleni fellépés szükségességét tagadták: tény, hogy Új-Zélandon kiemelkedő jelentőségű ez a probléma. A rendőrségre minden negyedik percben érkezik segélyhívás ilyen eset miatt; közvetetten pedig évi körülbelül 7 milliárd dolláros kárt okoz az országnak mindez.

Ugyanakkor sokan úgy vélték, az új szabályozás túl nagy terhet ró a kis- és középvállalkozásokra, amik így esetleg azt az utat választhatják: inkább fel sem vesznek olyat, akiről feltételezik, hogy áldozata lehet egy bántalmazó partnernek.

A bántalmazottakat segítő szervezetek viszont üdvözölték a parlament döntését, hangsúlyozva: ha ez önmagában nem is old meg minden problémát, mégis hatalmas előrelépés, ami jó irányba mutat.

Le kellett szállnia az Emirates szerdai járatáról a családjával együtt egy autista és epilepsziás fiúnak, pedig a gyereknek orvosi igazolása is volt arról, hogy repülhet.