Trump;izraeli-palesztin;

2018-07-29 18:35:27

Nem jött be Trump taktikája

Kénytelen volt megfelezni alkalmazottainak számát az ENSZ palesztin menekülteket segélyező ügynöksége, az UNRWA. A szervezet múlt hét szerdán jelentette be 250 alkalmazottjának elbocsátást.

Chris Gunness szóvivő közleményben jelezte, az intézkedés az amerikai segélyek drasztikus lecsökkentésének a következménye, ami egzisztenciális válságba sodorta a segélyszervezetet. Pierre Krohenbuhl, az ENSZ ügynökség igazgatója kérést intézett a világszervezet többi tagállamához, hogy növeljék támogatásukat, mert a jelenlegi helyzet az ügynökség tevékenységét veszélyezteti.  

Ez az első elbocsátási hullám amióta január 16-án az Egyesült Államok bejelentette, az UNWRA tavalyi 360 millió dolláros támogatásából 2018-ban 60 milliót visszatart. Washington akkor azzal indokolta a döntést, hogy reformokat szeretne látni az ENSZ palesztinokat segítő segélyszervezeténél, de azt is hozzátéve, hogy “senkit sem akarnak büntetni”. Az Egyesült Államok mindeddig az UNWRA költségvetésének 30 százalékát biztosította, Donald Trump amerikai elnök viszont már tavaly elmondta, hogy véleménye szerint Washington többet fizet a kelleténél, s felszólított más országokat a nagyobb arányú támogatásra.

Trump ugyanakkor azt is már többször elmondta, hogy vissza szeretné terelni a palesztinokat a zöld asztalhoz és mindent megtesz annak érdekében, hogy újraélessze az utoljára 2014-ben megszakadt izraeli-palesztin békefolyamatot. Ennek a politikának a része az UNWRA segélyezésének csökkentése és a Jeruzsálem Izrael fővárosaként való elismerése, az amerikai nagykövetségnek a nemzetközileg vitatott státusú városba költöztetése.

Taktikája,- a palesztinok kész tények elé állítása, anyagi megszorítással való jobb belátásra bírása – azonban hibásnak bizonyult. A támogatás megvonásának bejelentésekor António Guterres ENSZ főtitkár csalódottságának adott hangot és azt emelte ki, hogy az ügynökség munkája nagyban hozzájárul a térség stabilitásához.

A palesztin-izraeli béketárgyalások nem kezdődtek újra, annál inkább a rakétázások és válaszcsapások. Donald Trump tavaly december 6-án ismerte el Jeruzsálemet Izrael fővárosának, azóta gyakorlatilag állandósultak a tiltakozások, zavargások. A jeruzsálemi amerikai diplomáciai képviselet május 14-én nyílt meg, aznap 43-an haltak meg a zavargásokban. A tiltakozás azóta is folytatódik, sőt újra előkerültek a gázai rakéták. Egyiptomi közvetítéssel ugyan múlt hét elején létrejött egy tűzszüneti megállapodás a Hamász és Izrael között, ami azonban tiszavirágéletűnek bizonyult. A hétvégi zavargások miatt az izraeli hadsereg időszakosan lezárta az iszlám szent helyének számító Mecsetek terét és az Al-Aksza mecsetet.