életfogytiglan;börtönbüntés;

Illusztráció

- Már 56 embernek nincs reménye szabadulni a börtönből

Több mint félszázan töltik a kiszabható legsúlyosabb büntetést. Ők csak koporsóban hagyják el a börtönt.

Jelenleg ötvenhat olyan rab van a hazai fegyintézetekben, akit a kiszabható legsúlyosabb büntetésre ítéltek – írja a Magyar Hírlap.

A lap a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának (BVOP) tájékoztatása alapján közölte: az elmúlt hat év alatt több mint duplájára nőtt a tényleges életfogytiglani szabadságvesztésre ítéltek száma hazánkban. A legsúlyosabb büntetés bevezetésének első évében, azaz 1999-ben még csak egy ilyen életfogytiglanos volt Magyarországom, addig 2005-ben tíz, 2012-ben huszonöt, 2014-ben pedig már negyvenkilenc.

Júniusban az Európa Tanács felszólította hazánkat, hogy vizsgálja felül a tényleges életfogytig tartó börtönbüntetésre vonatkozó szabályozását az európai emberi jogi egyezményben foglaltak megfelelő végrehajtása érdekében. Az Igazságügyi Minisztérium a lap megkeresésére közölte, hogy zajlik a tárca és a kormány álláspontjának kialakítása. Ugyanakkor hozzátették: az életfogytiglan a 2011-es nemzeti konzultáció eredményeként került az új Alaptörvénybe, akkor ugyanis az embereknek körülbelül a kilencven százaléka támogatta az intézkedést.

Változtatni akarunk azon, hogy a kormány számára csak egy kipipálandó feladat az érdekképviseletekkel való egyeztetés - mondta Szabó Zsuzsa, a Pedagógusok Szakszervezetének júniusban megválasztott elnöke. Azért is küzdenek majd, hogy szigorított erkölcsi bizonyítvánnyal lehessen csak gyerekek közelében dolgozni.