ÁSZ;Állami Számvevőszék;pártalapítvány;

2018-07-30 20:08:11

Újra lecsapott az ÁSZ

Négy ellenzéki párt alapítványát vizsgálta a számvevőszék. Horváth Bálint kommunikációs vezető összegzése szerint a legkevesebb szabálytalanságot a Jobbiknál találták, a legtöbbet a Párbeszédnél.

A Jobbik Magyarországért Alapítvány a szabályszerű gazdálkodás feltételeit megteremtette. A könyvvezetés és gazdálkodás során 2015-ben betartotta, 2016-ban nem tartotta be a jogszabályi előírásokat – közölte jelentésében az Állami Számvevőszék (ÁSZ).

A „támogatások elszámolása területén” további intézkedések szükségesek, a Jobbik pártalapítványának ezért 30 napon belül intézkedési tervet kell készítenie. Amennyiben ez nem történik meg, vagy az alapítvány „továbbra sem elfogadható intézkedési tervet küld”, akkor az ÁSZ elnöke a támogatás felfüggesztését is kezdeményezheti.

A számvevőszék korábban tiltott finanszírozást állapított meg a Jobbiknál, az összesen több mint 660 millió forintos szankció anyagilag padlóra küldte a pártot. A Jobbik nemzetközi fórumhoz fordult jogorvoslatért. Szabó Gábor pártigazgató, a jobbikos alapítvány kuratóriumi elnöke most is a konkrétumokat hiányolja a jelentésből. Az ÁSZ arra jutott, hogy az alapítvány esetenként „költségelszámolást megalapozó bizonylatok nélkül rögzített gazdasági eseményeket”, de Szabó észrevételei szerint nem derül ki, pontosan mely elszámolásokkal van gondja a számvevőszéknek.

Horváth Bálint, az ÁSZ kommunikációs vezetője lapunknak nyilatkozva nem tudta megmondani, hogy a Jobbik pártalapítványánál feltárt szabálytalanságok milyen nagyságrendű összegre vonatkoznak. Szerinte azonban a számvevőszéki vizsgálat szempontjából mellékes, hogy egyetlen forintról, vagy egymilliárdos tételről van szó. A fontos az – hangsúlyozta Horváth Bálint –, hogy a közpénzekből működő pártalapítványok gazdálkodása megfeleljen a törvénynek. A Jobbik pártalapítványa 2015-ben és 2016-ban összesen több mint félmilliárd forint közpénzt kapott – jegyezte meg.

A kommunikációs vezető emlékeztetett rá, hogy a Jobbiknak akkor is megfelelő intézkedési tervet kellett készítenie, amikor az ÁSZ a párt gazdálkodásában tárt fel szabálytalanságokat. Igaz, hogy csak harmadik nekifutásra, de a pártnak végül sikerült a számvevőszék által is elfogadott intézkedési tervet kidolgoznia.

Horváth Bálint hozzátette, hogy a négy most vizsgált pártalapítvány közül a Jobbik esetében találták a legkevesebb szabálytalanságot. A legtöbbet pedig a Párbeszédénél: a Megújuló Magyarországért Alapítványnak közel 3 millió forintot kell visszafizetnie a költségvetésnek.

Az ÁSZ jelentése szerint ugyanis a Párbeszéd alapítványa úgy fogadott el 2,77 millió forintos támogatást, hogy a törvényi előírás ellenére a „támogatásokat nyújtó személyek azonosításához szükséges adatokat és a támogatás összegét” 30 napon belül nem tette közzé a honlapján. Tordai Bence, a Párbeszéd szóvivője lapunknak azt mondta, hogy egyelőre a jelentésben foglaltak tényszerűségét és jogszerűségét tanulmányozzák. Tordai megkockáztatta, hogy „a számvevőszéki eljárás nem követi szigorúan a jogállami normákat”.

Az ÁSZ szerint a Fodor Gábor-féle liberálisok pártalapítványa nem biztosította az átlátható, elszámoltatható gazdálkodást, és az Együtt Váradi András Alapítványa sem a jogszabályi előírásoknak megfelelően alakította ki gazdálkodása szabályozási környezetét.

Vágó Gábor, az LMP antikorrupciós szóvivője ellenben arra kérte az ÁSZ-t, vizsgálja meg a Fidesz parlamenti kampányának finanszírozását. Vágó a távirati iroda tudósítása szerint kijelentette: a kormány beavatkozott a választásba, milliárdokkal támogatta a Fidesz üzeneteinek célba érését.