Románia;szexuális zaklatás;zaklatás;

A nők elleni erőszak szigorúbb megítéléséért tüntetnek bukaresti nők

- Komoly bírságokkal lép a zaklatások visszaszorításáért Románia

10-ből 8 nő nem érzi magát biztonságban éjszaka az utcán, de 4-en még nappal sem. A jövőben több százezer forintnyi pénzbírság sújthatja az elkövetőket.

A bukaresti képviselőházban július elején nagy szavazattöbbséggel elfogadott jogszabály a férfiak és nők esélyegyenlőségéről szóló, 2002 óta hatályos törvényt módosítja, leszögezve, hogy közterületen és a magánszférában is tilos a szexuális, illetve lelki zaklatás - írja az MTI. A jövőben 3000-től 10 ezer lejig terjedő - 210 ezer -700 ezer forint - bírsággal lesz büntethető a bűncselekménynek nem minősülő szexuális, vagy lelki zaklatás - az erről szóló törvénymódosítást csütörtökön hirdette ki Klaus Iohannis államfő.

A törvényben szereplő meghatározás szerint minden olyan helyzet zaklatásnak - és így szabálysértésnek - minősül, amikor valaki nemkívánatos, sértő, megfélemlítést, megalázás célzó vagy eredményező bánásmódban részesül. A szexuális zaklatást arra értik, ha valaki szexuális töltetű, nemkívánatos gesztusok, vagy megjegyzések áldozatává válik, amelyek méltóságának megsértését, megfélemlítését vagy megalázását célozzák, illetve eredményezik.

A törvénymódosítást kezdeményező Oana Bizgan-Gayral független képviselő az indoklásban azt írta, Romániában

annyira elterjedt a zaklatás, hogy tízből nyolc nő nem érzi magát biztonságban éjszaka az utcán, négy pedig nappal sem.

A nők hetven százaléka nem reméli, hogy bárki közbelépne, ha zaklatás áldozatává válna - teszi hozzá.

A szabálysértést a most hatályba lépő törvénymódosítás szerint rendőrök, csendőrök, határőrök vagy önkormányzati alkalmazásban lévő helyi rendőrök állapíthatják meg és nekik kell majd a bírságot is kiszabniuk. A tettenérés, vagy bizonyítási eljárás módozatait a jogszabály nem részletezi, az alkalmazási előírásokat vélhetően egy később kibocsátandó kormányhatározat, vagy miniszteri rendelet fogja tisztázni.

A konkrét kibocsátókat felelősségre vonva hatékonyabban is fel lehetne lépni a károk mérsékléséért.