kutatás;hajléktalanok;Publicus;

2018-08-03 09:00:00

Publicus: A radikálisoknak fáj inkább a hajléktalanok büntetése

Végletekig megosztja a társadalmat a hajléktalanság – vagyis az életvitelszerű közterületen tartózkodás – tilalma, amivel meglepő módon a pártok támogatói közül a legnagyobb számban a jobbikosok nem értenek egyet. Ez derül ki legalábbis abból a kutatásból, amit a Publicus Intézet készített a Vasárnapi Hírek számára.

A nyár egyik legnagyobb visszhangot kiváltó kormányzati intézkedése volt a hajléktalanság tilalmának alkotmányba foglalása, majd a szabálysértési törvény vonatkozó átszabása. A módosítások nyomán október 15-től eljárás indítható az ellen, akit a rendőr 90 napon belül háromszor szólít fel a közterület elhagyására és az érintett ennek a negyedik alkalommal sem tesz eleget.

A kutatásból kiderült: a válaszadóknak pontosan a fele egyet ért a rendelkezéssel, fele ellenzi azt. És bár ez tekinthető papírformának, az adatokban jó néhány meglepetés akad. Az például, hogy a radikálisnak tartott Jobbik szavazóinak 73 százaléka azt vallotta: nem ért egyet az alkotmány-módosítással. Vagyis ők a „legegyüttérzőbbek” az utcán élőkkel. Ez azért is érdekes, mert júniusban a Fidesz-KDNP-vel együtt a Jobbik képviselői is megszavazták a rendelkezést, vagyis a párt látszólag támogatói többségének véleményével ment szembe. A vizsgálat szerint az MSZP-sek körében 60, a bizonytalanok között pedig 55 százalék az ellenzők aránya, miközben a helyeslők táborában elsősorban a Fidesz-hívei vannak.

Mindez azt is jelenti, hogy épp a hajléktalanoknak való „hadüzenet” lehet az egyik olyan intézkedés, amellyel a kormánypárt igyekszik – a saját tábora megerősítése mellett – további voksokat szerezni, hiszen ez a bizonytalanok, sőt még az ellenzékiek egy részének is kedvére való. Vagyis az utcán élők a bázisépítés szempontjából is jó céltáblának bizonyulnak. Az már más kérdés, hogy amikor a kutatásban arra voltak kíváncsiak, vajon az emberek szerint ez az intézkedés megoldást jelent-e a problémára, már a fideszesek körében is csak 27 százalék bizonyult optimistának, azaz ennyien gondolták, hogy az egésznek van bármi értelme. A kutatás további részleteit a holnap megjelenő Vasárnapi Hírekben olvashatják