Egyelőre nem ismerhetjük meg azoknak a pártoknak az elszámolását, amelyek jelentős, akár több 100 milliós támogatást kaptak a 2018-as parlamenti választási kampányra. Bár a Transparency kikérte az erről szóló adatokat, a válaszokat elég drágán méri a Magyar Államkincstár – írja az Index.
A portál felidézi, hogy a törvény szerint azok a pártok, amelyek nem érték el az 1 százalékot a választáson, kötelesek visszautalni mindent a Magyar Államkincstárnak (ugyanez vonatkozik azokra a jelöltekre, akik 2 százalék alatt maradnak). Minden pártnak pontos elszámolást kell benyújtania a támogatás felhasználásról a választási eredmény jogerőre emelkedése után 15 napon belül, és a pártoknak az összes kifizetést igazoló bizonylatot be kell nyújtania.
A Transparency International Magyarország nevében Ligeti Miklós június 20-án közérdekű adatigénylést adott be a MÁK-nak, amelyben az egyéni jelöltek, illetve a pártlistát álltó pártok támogatásának felhasználásáról benyújtott összes elszámolás és bizonylat másolatát kérte.
Július elején viszont meglepő választ kapott: a MÁK jelezte, hogy megkezdi „az adatok kiadhatóságának jogi vizsgálatát”, ám mielőtt meghozná a döntést a kincstár, hogy kiadja-e az állami támogatás felhasználásáról szóló adatokat, előre kiszámolta, mennyibe kerülne az adatok kiadása.
Kiderült, hogy
5 414 856 forintért
adják ki az adatokat, vagyis 5,4 millió forintba kerül, hogy megtudjuk, a kamupártok hogy használták fel a százmilliós kampánytámogatásokat, melyeket az államtól kaptak.
Ligeti Miklós úgy értelmezi a választ, hogy a kincstár nem vitatja az adatok közérdekű voltát és kiadhatóságát, azért állapította meg az adatkiadás összegét. Ligeti jelezte, hogy a megállapított 5,4 millió forintot „jelentősen eltúlzottnak” tartja.
– írta Ligeti, aki továbbra is kéri adatok kiadását. Ha a kincstár nem közli ezeket az adatokat, bíróságon folytatódik az ügy.