Barátok közt;etető;

A Berényi féltestvérek (Gubik Ági és Szőke Zoltán)

- Sebes György: Modern mese habbal

Néhány éve még a nyári szünetet is eltörölték, mert a rajongók ilyenkor sem akartak barátok nélkül maradni.

Az élet megy tovább. Gyakran mondjuk ezt, ha öröm, de még inkább, ha bánat ér. A való életben, természetesen. Fokozottan érvényes ez a megállapítás azokra a tévés sorozatokra, amelyek olyanok, mintha a bennük szereplő események akár velünk is megtörténhetnének. De itt már az az örök igazság érvényes, hogy "the show must go on", vagyis a shownak (a cirkusznak) folytatódnia kell.

Az iménti fejtegetést egy ritka jubileum teszi aktuálissá. A héten volt az RTL Klub immár örök életű szappanoperája, a Barátok közt 9000. adása. Hétfőn, azóta már eljutottunk persze 9008-ig, hiszen az élet nem áll meg. Az alkotók sem pihennek egy pillanatra sem, hiszen a közönséget minden este oda kell szegezni a képernyők elé, így lehet csak jól (drágán) eladni az epizódokkal majdnem azonos hosszúságúra nyúló reklámidőket. Most nem is ünnepelték különösebben ezt a jelentős számot, talán már októberre készülnek, hiszen éppen húsz éve lesz, hogy elindult a sorozat.

Talán arról is megemlékeznek majd, hogy nem kezdődött jól. És korántsem azért, mert - mint most, a 9000. folytatásnál - akkor is egy sajnálatos haláleset borzolta a kedélyeket. A legidősebb Berényi testvér távozott az élők sorából, természetesen gyanús körülmények között, ránk hagyva ifjabb fivérét, Miklóst, valamint feleségét, Klaudiát, akik aztán több ezer részen át gondoskodtak a szálak összekuszálásáról. Az indulás főleg azért volt nehéz, mert - a hatalmas reklámkampány ellenére - nagyon kevesen nézték az új sorozatot. Ám az akkor ugyancsak kezdeti lépéseit megtevő új kereskedelmi tévé irányítóinak volt türelmük kivárni, míg a közönség hozzászokott a Barátok közthöz és a nézettség számai emelkedésbe fogtak. Azon aztán már lehet vitázni, hogy ezt az igénytelenség diadalának kell-e tartani, vagy az alkotók és az RTL Klub érdemének. A tény mégiscsak az, hogy a sorozat egy-két-három év múltán beváltotta a hozzá fűzött reményeket.

És azóta is arat. Mármint diadalt. Másképpen azért aligha lenne elképzelhető, hogy meg tudott volna maradni a műsorrendben. Olyannyira egyébként, hogy néhány éve még a nyári szünetet is eltörölték, mert a rajongók ilyenkor sem akartak barátok nélkül maradni. Ez az állandó készenlét - és előre forgatás - nyilván nagy munkát követel a csapattól, de megoldották. Az írók szállítják a történet újabb és újabb csavarjait, a sok régi, bevált szereplő mellé mindig jönnek újabbak, a rendezők pedig biztos kézzel irányítják a felvételeket.

Sok kritika érte menet közben a színészeket, akik bizony eléggé egyenlőtlen színvonalon birkóztak meg feladataikkal. De a sorozat irányítói ebben is következetesek maradtak. A főszereplők között alig tűntek fel már korábban "bejáratott" arcok. Talán az egyetlen Sztárek Andrea volt, akit nem a Barátok közt tett híressé, s bár Fodor Zsóka régebben még tévébemondó is volt, azért Magdi anyus figurájának köszönheti országos népszerűségét. A "régiek" közül mára négyen maradtak az alapcsapatból: Varga Izabella, Szőke Zoltán, Tihanyi-Tóth Csaba és Várkonyi András. S ha kezdetben akár őket, akár a többiek teljesítményét joggal lehetett bírálni, napjainkban - és elég régóta - magas színvonalon játszanak. Sokan csatlakoztak hozzájuk, elég csak a szintén korábban is ismert Rékasi Károlyt említeni és ők is szervesen illeszkednek a történetbe.

Magdi anyus

Éppen Rékasi esete példa egyébként a bevezetőben említett alapigazságokra. Súlyos motorbalesete után ugyanis kétszer is hosszabban nélkülözni kellett őt, amit a történetben meg kellett indokolni. Emiatt például elküldték egy hosszabb mexikói gyógykezelésre. De nem jelentett megoldhatatlan problémát az sem, ha valamelyik szereplő szülni ment. Mérai Katalin esetében a terhességet beleírták a történetbe, legutóbb Nyári Diát pedig előbb egy balesetben megbénították, aztán elküldték gyógyulni Olaszországba.

Visszavonhatatlanul csak néhány figurát írtak ki a történetből, legutóbb Csórics Balázst, aki a színházat választotta, így szegény Rudi vízbe veszett, rengeteg bánatot okozva a még játszó szereplőknek. De ahogy a szerzőket megismertük, még egy sajnálatos haláleset sem akadályozza meg őket, hogy feltámasszanak figurákat. Rudi például rendszeresen kísérti a haláláért felelős Ádámot, s Magdi anyus is felbukkant már többször. Miután pedig a húsz éves jubileum alkalmából több alakot is vissza-visszahoznak a történetbe, nincs kizárva, hogy újabb meglepetésekben is lehet még részünk. Ezt ígérte egyébként a sorozat jelenlegi kreatív producere, Szerencsés Gabriella, aki rendezőként kezdett, de aztán átvette a stafétát a minden sorozatból aranyat csináló Kalamár Tamás utódától, Rozgonyi Ádámtól.

Többször lehettünk tanúi szereplő-cserének is, ami kétségkívül megzavarja a nézőket. Az még hagyján, hogy egy rég látott figura később más alakban tér vissza, de már olyan is történt, hogy két jelenet között vette át a szerepet egy új kolléga. Jó látni viszont felnőni a régi gyerekszereplőket. Koller Virág (Luca) és Bereczki Gergő (Bandika) hosszú évek óta játsszák szerepüket és példájuk szemlélteti, hogy az évek múlásával senki sem marad kisgyerek.

A show tehát folytatódik. És bár lehet szeretni, vagy akár utálni a Barátok köztöt, azért a 9000. rész után mindenképpen jár a gratuláció. Ez olyan modern mese habbal, amiért csak elismerés illeti az alkotókat.

Ma már sokan osztják azt a véleményt, hogy a hirdetési piacok átláthatóságát és a fogyasztók védelmét a jognak kellene biztosítania.