hulladék;PET;WWF Magyarország;

2018-08-07 10:10:00

Szemétszedő kaland kezdődött a Tiszán

Több mint egy hétig, 70 folyamkilométeren át tart a PET Kupa, amelynek keretében a résztvevők a Tiszán és egyes partszakaszain összegyűjtik a hulladékot.

Kalózkaland és önkénteskedés a természetvédelem jegyében idén hatodszor indult el a PET Kupa. A 22 hajó részvételével kezdődött hulladékderbin a WWF hajójához, a Vízipandához a szervezet ukrán kollégái is csatlakoztak - olvasható a WWF honlapján.

A tíz napig tartó PET Kupán a hajók 70 folyamkilométert, a Szatmárcseke és Tiszamogyorós közötti szakaszt teszik meg – egy kárpátaljai előfutammal kiegészítve –, miközben a résztvevők összegyűjtik a Tiszán és a partszakaszain található hulladékot.

Évente 12-13 millió tonna műanyag jut a tengerekbe

A PET Kupa célja a Tisza vizének és árterének megtisztítása, valamint a környezettudatos szemléletmód terjesztése. A rendezvény – ami a folyóvizek védelmére és a helyes hulladékkezelés fontosságára hívja fel a figyelmet a sport, az önkéntesség és a környezettudatosság segítségével – mára nemzetközi jelentőségű környezet- és természetvédelmi projektté nőtte ki magát. A határokon túlról érkező, sokszor akár ezer tonnát is elérő palackáradat problémája világossá teszi, hogy Magyarországon is hatalmas mennyiségű hulladék folyik át, amelynek jelentős része itt is reked.

A műanyagok használata mára elképesztő méreteket öltött, és európai szinten is mindössze 30 százalékát hasznosítjuk újra, miközben globális szinten percenként mintegy egymillió műanyag palackot vásárolunk. Kína után Európa a második legnagyobb műanyag-előállító évi közel 60 millió tonna műanyaggal, amelynek közel fele, 27 millió tonna válik hulladékká. Tengereinkben már 150 millió tonna műanyag hulladék úszik, amelyhez évi 12-13 millió tonnányi ömlik hozzá. A műanyagok súlyosan veszélyeztetik a tengeri élővilágot, továbbá bekerülnek a táplálékláncba, így az emberek tányérjára is visszajutnak.