közbeszerzés;fővárosi önkormányzat;piacok;takarítás;T.O.M. Controll;

2018-08-08 15:56:43

A bíróság árnyékában is milliárdos fővárosi tendert húzott be a T.O.M Controll

A vagyonvédelemmel és takarítással foglalkozó nagyvállalat tarthatja tisztán a fővárosi önkormányzat piacait. A társaság eközben egy olyan bűnügyben érintett, amiben már a Fővárosi Főügyészség is vádat emelt.

Összesen 931 millió forint értékben kötött szerződést a Fővárosi Önkormányzat csarnok és piac igazgatósága a T.O.M. Controll 2001 Zrt.-vel, hogy takarítsák a fővárosi tulajdonban lévő piactereket - derül ki az európai közbeszerzési értesítőből, vagyis a TED-ből.

A  két évre szóló szerződést eredetileg 912 milliós értékűre becsülték, a nyertes azonban némileg drágábban vállalta el a munkát. A vagyonvédelemben és takarítási munkákban is nagyhalnak számító vállalat 12 ingatlanban, összesen 76873 négyzetméteren takaríthat– közöttük olyan helyszíneken, mint a Vámház körúti vagy a Rákóczi téri üzletcsarnok – havi bontásban 19,4 millió forintért fognak dolgozni, rendszeres időközönként nagytakarítását is rendeznek a piacokon. A munkák során valószínűleg alvállalkozókat is igénybe vehetnek majd.

A tavalyi évet az Opten szerint nettó 5,7 milliárdos nettó árbevétellel záró T.O.M Controll 2001 szó szerint tarol az állami vállalatok közbeszerzésein: konzorciumban védik a felújítás alatt álló Iparművészeti Múzeumot, de 2016-ban, szintén konzorcium keretében ők nyerték el 14,1 milliárdért a BKV-telephelyek védelmére kiírt tendert is. A vállalatot ugyanebben az évben az Oktatási Hivatal (OH) is megbízta, hogy 8,5 millió forintért őrizze az érettségi feladatlapokat és azok javítási útmutatóját - derül ki a Magyar Nemzet tavaly decemberi cikkéből. 

Mint a lap emlékeztetett, a vállalat iránti bizalmat az sem törte meg, hogy az OH szerződéskötése idején a NAV már két éve nyomozott a cégnél, költségvetési csalás gyanújával egy korábbi eset kapcsán. A Fővárosi Főügyészség akkor arról tájékoztatta a lapot, hogy az adóhivatal több mint harminc gyanúsított esetében javasol vádemelést, de érdemi döntés még nem született az eljárásban. 

Érdeklődtünk a főügyészségnél, hogy jelenleg milyen büntetőjogi fázisban tart a lap által említett eset. Válaszukból kiderült, hogy már a vádemelés is megtörtént: a Fővárosi Főügyészség februárban 40 személy - főként cégvezetők és strómanok -  ellen emelt vádat, közel 3 milliárdos értékben elkövetett költségvetési csalás miatt. Az ügy tehát már a Fővárosi Törvényszék előtt van.

Saját embereiket kölcsönözték vissza

A vádirat szerint a hatalmas összegű csalás mögött egy ötfős, két személy által irányított bűnbanda állt, akik 2013 és 2015 között strómanok vezette, munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozó fiktív céghálót hoztak létre. Szolgáltatásaikat 19 vagyonvédelmi társaság vette igénybe, akik papíron a fiktív cégekhez jelentették be munkavállalóikat, majd színlelt szerződésekkel aztán ezeket ugyanezeket alkalmazottakat „kölcsönözték ki", maguknak, elkerülve az adóbefizetést - igaz, a vagyonőröket papíron foglalkoztató cégek sem fizettek adót. Az ügyben sáros cégvezetők a  jogtalanul szerzett haszon bizonyos százalékát aztán visszacsorgatták a munkerő-kölcsönző hálózat vezetőinek.

Hogy elkerüljék a lebukást, a bűnszervezet vezetősége a cégpiramis alján lévő munkaerő-kölcsönző társaságokat rendszeres időközönként lecserélte - írta vádhatóság.

A Főügyészség nem említette levelében, sem korábbi vádiratában a T.O.M Controll 2001 nevét vagy az ügyben játszott szerepét, de egyértelműen a céggel kapcsolatos megkeresésünkre reagáltak.