Bioritmus;szilva;

2018-08-11 14:14:00

Szezonja van, együnk szilvát!

Frissen vagy aszalva, magában vagy húsokhoz de akár édességként is kiváló nyári és őszi gyümölcs. A szilva kevés cukrot, sok vizet tartalmaz és még egészséges is.

A rózsafélék családjába tartozó csonthéjas szilva régen a mainál valószínűleg sokkal savanyúbb és szárazabb gyümölcs volt. Őshazájának a Földközi-tenger keleti medencéjét tartják. Majdnem kétezer fajtája ismert. A jó és kellően érett szilva lehet keményebb vagy puhább, de a héja mindig feszes és fényes, üde illatú és élénk színű. Az érett szilvát fehéres-lilás-kékes, hamvas viaszréteg fedi, ami védi a gyümölcsöt a kiszáradástól, valamint a minőség és a frissesség garanciája is. A hazai szilva szezonja júliustól egészen októberig tart.

Miért jó?

Rendkívül magas az antioxidáns tartalma, és sokféle ásványi anyagot - vasat, kalciumot, káliumot, magnéziumot, foszfort és szelént - és vitamint - A-, B- és C-vitamint - tartalmaz. Mindezeknek köszönhetően kiváló immunerősítő. Védi és óvja a sejteket, megelőzheti a daganatos megbetegedéseket – olvasható a HáziPatikán. A szilva oldható rostjai késleltetik a glükóz felszívódását, és segítenek normalizálni a vércukorszintet. Ezzel segítenek megelőzni és kezelni a 2-es típusú cukorbetegséget. B-vitamin tartalmának köszönhetően az idegrendszerre és az agyműködésre is jótékonyan hat. Kifejezetten nyugtató hatású. Akár vissza is fordíthatja a menopauza miatt kialakult csontritkulást. Hashajtó hatású gyümölcs. Elősegíti a vér sav-bázis egyensúlyának megtartását, a szívritmus normalizálását, a szív- és érrendszeri betegségek hatásos ellenszere. Megköti a fölösleges zsírt, napi 20 dkg szilva akár egy alakbarát menü része is lehet – írja a Sokszínű Vidék.

Hogy együk?

Elsősorban nyersen. Augusztusban és szeptemberben tartalmazza a legtöbb vitamint, ásványi anyagot. Szobahőmérsékleten kicsit utánérik, ezért érdemes inkább hűtőben tartani, és lehetőleg egy héten belül elfogyasztani. Főzhetünk belőle kompótot. Lekvárként is megőrzi a benne lévő emésztésserkentő hatású szorbitolt, valamint rosttartalmát. Sós ételekbe, sült húsok mellé tehetjük, de pálinkát is főznek belőle. Sütemények, például rétes, piskóta, pite ízesítője is lehet. Lefagyasztva vagy aszalva sokáig felhasználható. Utóbbi erős hashajtó, ezt a hatását úgy használhatjuk ki legjobban, ha reggel éhgyomorra eszünk néhány szemet.