betiltás;CEU;gender;

2018-08-10 12:13:28

Megszólalt gender-ügyben a CEU: elutasítjuk a cenzúrát

A Közép-európai Egyetem (CEU) tud róla, hogy a kormány leszámolna a magyarországi genderképzéssel. Üzentek is a kabinetnek, de egyelőre nem nyilvánosan. Az ELTE emlékeztetett, a képzésformát tavaly éppen az Emberi Erőforrások Minisztériuma engedélyezte.

Üzent a kormánynak CEU azzal kapcsolatban, hogy kormányzati terv szerint felszámolnák az egyetemi genderképzést – csakhogy ez az üzenet nem közérdekű, a Magyar Rektori Konferenciának megküldött állásfoglalásuk egy nem nyilvános egyeztetés része.

A CEU mindenesetre jelezte, elkötelezettek a tanszabadság mellett, és elutasítják az oktatás tartalmát érintő mindennemű cenzúrát. 

Amikor a politika felülírja a tanszabadság elvét

Lapunknak ennél sokkal egyértelműbben fogalmazott Pető Andrea, a CEU Társadalmi Nemek Tanulmánya Tanszékének professzora.  

- vélekedett Pető, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy a társadalmi nemek tanulmánya mesterképzés a hatályos előírásoknak megfelelően, a Magyar Akkreditációs Bizottság által előírt és felügyelt, a hazai és nemzetközi tudományos mércéknek megfelelő szaklétesítési eljárást követően 12 évvel ezelőtt került fel a felsőoktatási szakok jegyzékébe.

 A CEU-n 2008 óta lehet tanulni ezen a szakon, eddig több mint 130-an vettek részt ezen a képzésen. A szak tartalmát egy 2016-os minisztériumi rendelet egy, a teljes hazai felsőoktatás minden alap- és mesterképzési szak, így a Társadalmi nemek tanulmánya mesterszak tartalmának felülvizsgála után rögzítette. „Amennyiben a készülő rendelet figyelmen kívül hagyná az illetékes szakemberek értékelését (melyet az Emberi Erőforrások Minisztériuma még két évvel ezelőtt is megerősített), az azt az üzenetet hordozná, hogy Magyarországon az ideológiai-politikai szempontok felülírják a tanszabadság elvét”

Az EMMI eltörölheti, de ők is hagyták jóvá

A Népszava megkeresésére közleményben reagált az ügyben szintén érintett ELTE: mint írták, ők is jelezték álláspontjukat a fenntartó, vagyis Emberi Erőforrás  Minisztériuma felé - és bár nem akarják megszüntetni a genderképzést, a végleges szabályozás megjelenéséig nem kommentálnák az ügyet.

Az egyetem tudomásul veszi, hogy a fenntartónak joga van egyes képzések megszüntetéséhez. 

Indok nélkül, erőből

Korábban a HVG írta meg, hogy az Orbán-kabinet tollvonással, gyakorlatilag indoklás nélkül számolná fel Magyarországon az államilag akkreditált „társadalmi nemek tanulmánya” szakot.

A lap úgy tudja, hogy az érintett egyetemek – az ELTE és a CEU – A hét elején alig 24 órát kaptak, hogy véleményezzék az emberi erőforrás tárca és az igazságügyi tárca betiltásról szóló rendeletmódosító előterjesztését. Mindez a nyári szünet idején történt, mikor az egyetemeken általános szabadságolás, lényegében leállás van.

A gender studies képzés már jó ideje szálka a kormány szemében. Először a KDNP ifjúsági szervezetének elnöke írt nyílt levelet tavaly februárban az ELTE rektorának ebben a témában. Nacsa Lőrinc ebben a többi között azt fejtegette, hogy a képzés luxus, felesleges és romboló.  Alig három héttel később Rétvári Bence, az Emmi államtitkára, az írásban feltett kérdések megválaszolásának felelőse egy felvetésre ugyancsak kifakadt a szakra. 

Maga a genderkutatás egyébként nem a nemi identitás határának feszegetését jelenti, mint attól sokan tartanak a kormányoldalon, hanem a nemekkel járó társadalmi előítéletekkel és kimondott-kimondatlan elvárásokkal foglalkozik:  olyan sztereotípiákkal, hogy a nők rosszabbul vezetnek, kevésbé objektív döntéseket hoznak, mint a férfiak, és amúgy is a konyhában vagy a gyerekek mellett a helyük - illetve, hogy a fiúknak mindig keménynek, győztesnek kell lennie, és nem mutathatják ki érzelmeiket.

Az ilyen  sztereotípiák pedig meghatározzák a nem szerinti társadalmi pozíciót is: megmutatkoznak a nőknek adott alacsonyabb fizetésben, vagy akár Orbán Viktor macsó nyilatkozataiban. A miniszterelnök a Szemerkényi Réka washingtoni magyar nagykövet hazarendelését például azzal kommentálta, hogy nőügyekkel nem foglalkozik, nőnapon pedig a parlamenti étterem konyhájába ugrott le egy vázából kikapott virágcsokorral – ezzel is kifejezve , mit gondol a férfi-női munkamegosztásról.