Izrael;Semjén Zsolt;

- A hamis messiás

A jelek szerint Semjén Zsolt megtanulta a leckét a pártállami időkben. Akkoriban Kádár János beszélt valami olyasmiről, hogy még haladó szellemű sem lehet (!), aki a Szovjetuniót bírálni merészeli. A miniszterelnök-helyettesi poszt birtokosa a jelenlegi magyar kabinetben hasonló stratégiát követ. Egyenesen „baloldali Izrael-ellenes antiszemitizmusról” beszél a Hetek című hetilapnak adott interjújában annak kapcsán, hogy a demokraták szerte a világon felszólaltak a július közepén a Kneszetben elfogadott, úgynevezett nemzetállami törvény ellen, melynek kodifikálása az izraeli kisebbségek jogfosztásával egyenértékű. Semjén nyakatekert okoskodása szerint tehát az Orbán Viktorhoz hasonlóan autokratikus hajlamokkal bíró Benjamin Netanjahu bírálata antiszemitizmusnak minősül, míg a szintén izraelita Soros György elleni ádáz magyarországi gyűlöletkampány esetében szó sincs ilyesmiről. 

A KDNP elnöke persze szándékosan keveri a politikai nemzet fogalmát a vallási közösségével. Az Orbán-kabinetnek tudniillik túlontúl tetszenek a Likud által delegált izraeli kormányfő módszerei, kvázi lehetséges szövetségesként tekint rá a budapesti garnitúra feje. Semjén Zsolt fentebb leírt metódusa nem mellesleg azért is célravezetőnek tűnhet, mert a kormánypártiak reményei szerint e csúsztatáson alapuló retorikával a hazai zsidó közösség rokonszenvét, illetve támogatását is elnyerhetik.

Az Orbán Viktor által képviselt törzsi gondolkodás köszön vissza akkor is, amikor Semjén hazánk diplomáciai képviseletének Jeruzsálembe helyezéséről beszél. „Személyesen pedig azt mondom, hogy ugyan mi lenne Izrael állam fővárosa, ha nem Jeruzsálem. El kell olvasni a Bibliát” – jelenti ki az interjúban. Ez az archaikus szemlélet persze nem legitimálja az izraeli szélsőjobb területi igényeit sem; gondoljunk csak arra, hogy a palesztinok az egyik kánaáni néptől eredeztetik magukat, amely már a zsidókat megelőzően jelen volt a térségben. A modern politikai nemzet felcserélése az etnikai alapúval eddig is állandó konfliktusforrásnak bizonyult a három nagy monoteista vallás szülőhelyén, Netanjahu destruktív tevékenysége pedig várhatóan továbbra is csak felszítja majd az ellenségeskedést. A washingtoni kormányzat Trump fellépése előtt a világ nagyobbik részével egyetemben ezért támogatta a kétállami megoldást. Orbán is Pandora szelencéjét készül felnyitni, amikor mintegy elkötelezi magát a jelenlegi amerikai államfő minden koherens koncepciót nélkülöző, kalandor külpolitikája mellett.

Semjén Zsolt az interjú során természetesen nem mulasztja el megemlíteni azt a veszélyt, mely az európai zsidóságot a kontinensre beözönlő, radikalizálódott muszlimok részéről fenyegeti. A miniszterelnök-helyettes kimondatlanul is azt sugallja, hogy a toleráns, szabad társadalmakban immáron nincs garantálva a zsidók biztonsága, ellenben az autoriter kormányzattal rendelkező, ám migránsmentes Magyarország maga az Ígéret Földje számukra. Semjén interpretálásában így válik Orbán Viktor a zsidók történelmének sokadik hamis messiásává.

A két kecskével könnyű, őket lehet felhőtlenül szeretni.