Kerényi Imre;

2018-08-11 13:26:16

Meghalt Kerényi Imre

Hosszú betegség után távozott. Színházi karrierje során komoly sikereket ért el, közéleti pályája viszont ellentmondásos volt: a politikában is inkább provokátort játszott, szatirikus humorára nem mindenki volt vevő.

Elhunyt Kerényi Imre miniszterelnöki megbízott, Kossuth- és Jászai Mari-díjas rendező, színigazgató, egyetemi tanár, publicista, érdemes és kiváló művész – közölte a Miniszterelnöki Sajtóiroda az MTI-vel szombat délután. A közlemény szerint Kerényi Imre hosszú, türelemmel viselt betegség után, életének 75. évében családja körében hunyt el. Kerényi Imrét a Miniszterelnökség saját halottjának tekinti.

1966-ban végzett a színművészeti főiskolán, majd a Madách Színházban, később a Szolnoki Szigligeti Színházban, majd a Nemzeti Színházban is rendezett. 1989-től 2004-ig volt a Madách igazgatója és főrendezője. A nevéhez fűződik a színház megújítása, a népszerű musicalek színpadra állításával az egyik leglátogatottabb budapesti színházzá tette a Madáchot.

Bár a rendszerváltás előtt az MSZMP tagja volt, 1990-ben az MDF-hez csatlakozott, annak képviselőjelöltje is volt. Csurka István szélsőjobboldali nézetei miatt azonban szembefordult az MDF-fel, és részt vett az MSZP és az SZDSZ által támogatott Demokratikus Charta rendezvényein.

A politikába csak jóval később, a Fidesz 2002-es veresége után tért vissza, amikor az utcai demonstrációk egyik szervezője és fő szónoka lett. A nevéhez fűződik a „Szent István Magyarországa és a Kun Bélák Magyarországa” szembeállítása. Szerintem címmel egyszemélyes, szatirikus politikai műsora volt a Hír TV-n.

A 2010-es kormányváltás után azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy az új alaptörvény díszkiadásához rendelt meg kortárs festményeket, amelyek az ő ízlésének megfelelően helyenként groteszkre és provokatívra sikerültek. Ugyancsak feltűnést keltett az „alaptörvény asztalának” kötelező felállítása minden önkormányzat épületében. 2012-től kezdte kiadni a Nemzeti könyvtárnak nevezett sorozatot, ami szándéka szerint a magyar irodalom legjavát foglalta volna össze. 2014-től a Magyar Krónika nevű kormánypárti folyóirat elindításában vett részt.