Umberto Eco;

Umberto Eco

- Hírek egy folyékony társadalomból

Populizmus, rasszizmus és antiszemitizmus, babonák, összeesküvés-elméletek, hamis hírek kártékonysága Umberto Eco esszéiben

A 2016-ban elhunyt tudós író a L’Espresso című hetilapba évtizedeken át írta miniesszéit korunk legkülönfélébb társadalmi jelenségeiről. A Pape Satan című kötet a 2000 és 2015 keletkezettekből közöl Barna Imre fordításában bőséges válogatást.

A talányos cím, mint erre bevezetőjében a szerző is utal, az Isteni színjátékból vett idézet. Plutus, a Pokol negyedik körének őre kiált fel ezen a Dante által kitalált nyelven, senki sem tudja tehát, mit is jelent (Nádasdy Ádám persze még ezt is megfejti, szerinte a szörny urát, a sátánt figyelmezteti, hogy látogatók közelednek.) E nyelvi játék is jelzi: ezek az írások nagyon friss, így körvonalazatlan, ennyiben tehát még szinte egyezményes jelentés nélküli ügyekre reflektálnak, ezek mélyebb összefüggéseit keresik, gyors értelmezésükhöz néhány vázlatos szempontot kívánnak nyújtani. Plutus halandzsa szavai – Eco szerint – egyszersmind híven kifejezik korunk zavarosságát.

Az alcím – Hírek egy folyékony társadalomból – Zygmunt Bauman fogalmát alkalmazza, szemléletesen utalva arra, hogy olyan világban élünk, melyben a korábban sziklaszilárdnak hitt intézményeink fokozatosan „cseppfolyóssá” váltak, elveszítettük bevált kapaszkodóinkat, bizonytalanság övez bennünket, ami növeli a kiszolgáltatottság élményét – kedvezve ezzel természetesen az önjelölt megváltóknak, prófétáknak és a védelmet kínáló, acélos akaratú vezéreknek.

Lehetetlenség itt felsorolni, mi mindennel foglalkoznak a kötet írásai, esélyünk mindössze néhány nagyobb témakör kiemelésére nyílik. Több cikkben szól a populizmus világszerte növekvő fenyegetéséről, a rasszizmus és az antiszemitizmus újabb hullámainak változatlan kártékonyságáról, képviselőinek korlátoltságáról. Vissza-visszatérően ír a babonák, tévtanok, áltudományos zagyvaságok, az összeesküvés-elméletek, a hamis hírek hatékony leleplezésének égető szükségességéről. Eco professzor urat magától értetődően foglalkoztatja, hogy milyen új utakat nyit meg, egyúttal milyen gondokat okoz az oktatás, a kultúraközvetítés szférájában a digitális kommunikáció, a számítógép, az okostelefon, az internet. Folytathatnánk, hiszen a könyv fontos problémáink és lehetséges kezelésük, megoldásuk kimeríthetetlen tára. Még a sajátosan olasz témáknak is bőven van általános referenciája. A mese rólunk, magyarokról – is – szól.

Infó: 

Umberto Eco: Pape Satan

Európa Könyvkiadó

576 oldal  

A Sátor határok nélkül különös kulturális, társadalmi látleletet ad, csak tőlünk függ, mire vagyunk éppen nyitottak.