Az Európai Unió valamennyi tagállamában, azóta már az Amerikai Egyesült Államokban és Japánban is kivonták azokat a készítményeket a piacról, melyekhez a Zhejiang Huahai Pharmaceuticals szállította a valsartan hatóanyagot. Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) jelenleg is vizsgálja, milyen hatásokat fejthet(ett) ki a szennyezett gyógyszer a betegekre.
A forgalomból kivont valsartan hatóanyagú gyógyszerek folyamatos, legnagyobb dózisú, hosszan tartó szedése a daganatos betegség kialakulását 2 tízezrelékkel növelheti csak meg. Ez azt jelenti, hogy 10 ezer emberből 9998-nál nem nő a kockázat, és legfeljebb két beteg lehet érintett. A kockázat növekedése nem jelenti feltétlenül azt, hogy az illető daganatos lesz, csupán annak valószínűségét növeli - írja közleményében az Európai Gyógyszerügynökség.
Arra kérik azokat, akik még nem tértek át más szerre, ne hagyják abba vérnyomáscsökkentőjük szedését, mert az viszont jelentősen növelné a szívinfarktus és a szélütés kockázatát. Továbbá, több kifogástalan minőségű valsartan tartalmú készítmény is elérhető, és a Zhejiang Huahai által gyártott összes többi gyógyszer sem érintett.
A kockázat megítélésekor egyelőre csak az NDMA átlagos koncentrációjával tudtak számolni. Figyelembe vették továbbá az EU lakosságára jellemző, teljes élettartamra vonatkozó rákrizikót is, mely szerint minden harmadik ember szembesülhet daganatos betegséggel. Hangsúlyozzák azt is: a mindennapi étkezéseink és szokásaink alkalmával is fogyasztunk olyan élelmiszereket, melyek növelhetik a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát. Példaként a sört, vagy a pácolt- és füstölt húst említik, melyekben ugyanilyen mértékben fordulhat elő NDMA.
Felkérték azokat a gyógyszergyártó cégeket, amik a Zhejiang Huahai cégtől vásárolt valsartannal dolgoztak, hogy vizsgálják meg készítményeik tényleges NDMA-koncentrációját. Ugyanezen mérések az Európa Tanács Gyógyszerminőségi Igazgatósága (EDQM) által működtetett hivatalos minőség-ellenőrző hatósági laboratóriumaiban jelenleg is zajlanak. Az új eredmények birtokában pontosabb információkkal szolgál majd az Európai Gyógyszerügynökség.
Ráadásul, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet adatai alapján biztosan tudható, hogy Magyarországon nincs forgalomban és nem is kapható egyetlen ilyen gyógyszer sem.