időközi;

- „Háborúban sem mondok le arról, hogy nő vagyok”

Sikertelenségre ítélheti az ellenzéket az LMP, ha a párt külön állít jelöltet a XV. kerületi időközi polgármester-választáson – állítja Németh Angéla, a baloldal és a civilek által is támogatott, független induló.

– Kék és magenta a kampánya – előbbi a kerület színe, de mit üzen a mély rózsaszínnel a választóknak?

– Egyrészt azt, hogy az önkormányzati munka egy nagyon szerethető dolog, mert szívderítő érzés tenni a közösségért, azért, hogy mindnyájan jól érezzük magunkat a kerületben. Ezért csinálom huszonegy éve. Másrészt azt, hogy nő vagyok – és erről háborúban sem vagyok hajlandó elfeledkezni.

– Mocskos kampányra készül?

– Már túl vagyok az első, rágalmazás miatt tett feljelentésen. Azóta nem került elő újabb, engem és Hajdu László volt polgármestert gyalázó szórólap.

– Ki terjesztette?

– Nem írta alá.

– Tippje van?

– Na mit gondol? Egyébként arról, hogy ki mit állít megalapozottan, csak annyit: engem tavaly a Fidesz feljelentett rágalmazásért, mert azt állítottam, hogy felveti a korrupció gyanúját, amikor a kormánypárt frakciója 40 százalékkal drágábban akar óvodát és iskolát felújítani. Ebben az ügyben most megszüntették ellenem a nyomozást, azaz vélhetően nem állt távol a valóságtól, amit mondtam.

– Azt mondta, reméli, megtartja a baloldalnak a kerületet. Milyen nyerési eséllyel fogadna saját magára? 

– Ha nem bíznék száz százalékig abban, hogy én győzök, nem indultam volna.

– Az időközi választások rákfenéje, hogy általában alacsony a részvételi hajlandóság. Hogy venné rá az embereket, hogy elmenjenek szavazni?

– Ha rajtam múlik, a kerület életéről beszélek, a választóim itt szeretnének boldogulni. A látványos közterületi beruházásokon kívül megpróbálom bemutatni, mit tesz az önkormányzat az egyes emberekért. Például azért a rengeteg devizahitelesért, aki nálunk kopogtat, hogy elúszott az otthona, segítsen neki a önkormányzat.

– Mit mond az itt élőknek például arról, hogy az M3-as autópálya bevezető szakaszánál régóta folyamatosan gyorsulási versenyeket tartanak, ami zavarja a környék lakóit?

– Hogy maradjak az „autós zsargonnál”, a kerület most határozottan odalépett. Kikértem az érintett lakók véleményét, egyeztettem a rendőrséggel: például azt javasoltam, rakjuk tele trafipaxokkal az érintett útvonalat. Csakhogy ez nem az önkormányzat hatásköre, úgyhogy csak bízhatok benne, hogy a rendőrség partner lesz az ügy rendezésében.

– A kampány másik témája, hogy a buszmegállók szemetesek. Ezt miért nem sikerül megoldani?

– Nem hárításképpen, de a buszmegállók nem a kerület, hanem a főváros területei. Úgyhogy megkerestük a Fővárosi Közterület Fenntartó Zrt., amelyik továbbirányított minket a BKK-hoz, ahol megtudtuk, hogy a buszmegállókat három cég takarítja: az egyik az üvegfelületet mossa, a másik söpör, a harmadik nem is tudom mit csinál. Kértük, hogy takarítsák a buszmegállókat, de nem teszik. Úgyhogy a héten kitakarítjuk mi, és a munka költségeit kiszámlázzuk a BKK-nak. Nem a legbarátságosabb lépés, de az embereket – teljes joggal – nem érdekli, hogy kinek a feladata lenne, ők egyszerűen normális környezetben akarnak élni.

– A jelek szerint azonban az országos politika elől nem tud kitérni helyi ügyekkel. A XV. kerületet egy nagyon érzékeny egyensúlyú koalíció irányítja: több kiugrott fideszes, jobbikos és LMP-s képviselő. És úgy tűnik, a kampány alatt borul az egyensúly: az országos LMP például azt közölte, hogy nem támogatja önt, mert Gyurcsány Ferenc embere – hiába próbál egy civil szervezet jelöltjeként feltűnni. Tényleg, ha úgyis a baloldalt támogatja, miért nem vette nevére a DK-t vagy az MSZP-t?

– Mert egy civil szervezet elnöke vagyok. És nem próbálok a jelöltjükként feltűnni, hanem az vagyok. 2008-ban, azaz pont tíz éve alapítottuk meg a Rászorulókat Támogatók Egyesületét (RÁTE) – éppen egy esztendővel előbb, mint ahogy az LMP elindult. 2010-ben már 14 képviselő- és egy polgármesterjelöltet állítottunk, illetve 2014-ben Hajdu László a RÁTE hathatós támogatásával lett a kerület vezetője.

– Mit gondol: a „Lehet Más a Politika” itt élő szavazói követik a központi irányt?

– Bízom benne, hogy értik mekkora a tét. Ha az LMP külön állít jelöltet, akkor sikertelenségre ítélheti az ellenzéket.

– Mire tippel: Jobbik is „kilép a koalícióból”?

– Remélem, hogy nem.

– Ha most nyer, elindul 2019-ben?

– Igen.

– És ha nem?

– Meglátjuk. De az, hogy 21 éve csinálom, jelzi, hogy hosszú távra tervezek.

Először 2006-ra ígérték, de akár 2020-ig is elhúzódhat, mire bevezetik az elektronikus jegyrendszert Budapesten. Már ha egyáltalán működőképes lesz a rendkívül bonyolultra sikerült RIGO.