Jobbik-Konzervatívok;LMP;

2018-08-17 09:00:00

Beérik az LMP-Jobbik frigy

A Jobbik elnöksége és az LMP döntéshozó szervei is napirendre tűzik a két párt együttműködésének a lehetőségét - a "Lehet Más a Politika" egyes kulcsszereplői ettől várják minden gond megoldását. A múltra viszont mindkét párt másképp emlékszik.

Külön napirendi pontként tárgyal a Jobbik elnöksége jövő héten a párt szövetségi politikájáról. Nyilvánvaló, hogy az LMP kiemelt figyelmet kap – nyilatkozta Mirkóczki Ádám, a Jobbik szóvivője a Népszavának. Mirkóczki elmondása szerint fajsúlyos kérdésről van szó, ezért nem valószínű, hogy már az első elnökségi ülésen döntés születik. A szövetségi politika kialakítása ugyanis nem eseti, hanem hosszabb távú együttműködésről szól – tette hozzá.

Kanász-Nagy Máté, az LMP országos elnökségének titkára lapunknak pozitív fejleménynek minősítette Mirkóczki bejelentését.

– Az LMP-n belül három döntéshozó szerv működik: az Országos Politikai Tanács, az elnökség és a kongresszus. Természetesen mindhárom testületünk előtt szerepelni fog ez a kérdés – hangsúlyozta az ökopárt titkára. Ma egyébként rendkívüli parlamenti ülést hívtak össze, az LMP és a Jobbik kezdeményezésére. A téma az ápolási díj emelése és a devizahitel károsultak kilakoltatásának megakadályozása. Kanász-Nagy lapunknak elismerte, hogy ez egy komoly üzenet a későbbi, komolyabb együttműködésre.

Csak kerülgették az LMP-t

   

A Jobbik és az LMP kapcsolata hektikusan alakult. A választáshoz közeledve szárnyra kaptak olyan hírek is, hogy a Jobbik az „utolsó pillanatban” néhány helyen visszalép az LMP javára, ám ez végül nem történt meg. Pedig a Jobbik frakciójának többsége támogatta volna az LMP-vel való választási együttműködést – állították egybehangzóan a lapunknak név nélkül nyilatkozó jobbikosok, még olyanok is, akik a maguk részéről nem szívesen közösködtek volna az LMP-vel.

A kampányfinisben (március 19-én, hétfő este) az LMP két akkori társelnöke, Szél Bernadett és Hadházy Ákos az M3-as autópálya egyik benzinkútjánál találkozott Vona Gáborral, a Jobbik elnökével és Szabó Gábor jobbikos pártigazgatóval, kampányfőnökkel – írta meg annak idején a 444.hu. A megbeszélés tartalmáról a résztvevők nem árultak el részleteket. Másnap azonban az LMP-s Ungár Péter bejelentette, hogy pártja a fővárosban visszalép a szocialista Kunhalmi Ágnes, a veszprémi 2-es körzetben pedig a jobbikos Kepli Lajos javára. A Jobbik nem viszonozta a gesztust.

Az LMP diplomáciai offenzívájának egyik állomása volt a benzinkutas találkozó – idézte fel az eseményeket Szabó Gábor. Emlékeztetett rá, hogy előzőleg az LMP az MSZP-Párbeszéddel és a Demokratikus Koalícióval egyeztetett a választási összefogásról. Ide a Jobbik nem volt hajlandó elmenni. A benzinkútnál sem egy Jobbik és LMP közötti külön megállapodásról volt szó, hanem az LMP által kezdeményezett teljes ellenzéki összefogásról – mondta Szabó Gábor. A Jobbik azonban kitartott álláspontja mellett, hogy valamennyi körzetben saját jelöltet indít.

Ellentmondani látszik ennek Dömsödi Gábor nyilatkozata. Dömsödi az országgyűlési választáson LMP-s színekben indult Nógrád megyében. Az Azonnali.hu-nak múlt hónapban arról beszélt: Szél Bernadett közölte vele, hogy „ő tárgyal a Jobbikkal, és a Jobbik vissza fog lépni, ő ezt elintézi”.

Szél euforikus állapotban ígérgetett

Dömsödi nem kapott ennél bővebb tájékoztatást. „Szél Bernadett érdekes teremtés. Euforikus állapotban volt, máig nem tudom, hogy valóban tárgyalt-e, félretájékoztatták vagy csak vágyálomban élt” – sorolta a lehetőségeket lapunknak Dömsödi Gábor, aki a minap kis különbséggel elvesztette a pásztói időközi polgármester-választást, ahol már független jelöltként szerepelt. „Szél Bernadett ugyanolyan áldozat, mint én” – jegyezte meg.

Nemcsak Dömsödi nyilatkozata, hanem egy, a benzinkúti találkozóra rálátó forrásunk is ellentmondott Szabó Gábornak. – Ákos és Detti valóban a teljes körű együttműködést javasolta, hiszen igazi értelme csak ennek lett volna. B-tervként azonban felvetették, hogy csak LMP-Jobbik együttműködés legyen, de Szabó és Vona erre azt mondta, hogy ennek semmi értelme – fogalmazott forrásunk, hozzátéve: a Jobbik sokáig valóban úgy csinált, mintha hajlandóak lennének együttműködni. – Amikor a sajtóban megjelent, hogy a Jobbik pár helyen visszalépne elhittük nekik, és azt is, hogy ezt Vona Gábor őszintén akarja – tette hozzá.

Arra a kérdésünkre, hogy miért változhatott ez az álláspont, forrásunk azt mondta: a Jobbikot szerinte „foghatja” a Fidesz, például ő már a kampányban is hallott arról az ügyről, amelyet a kormánymédia Staudt Gábor jobbikos politikusról hozott nyilvánosságra. (A kormánylap Magyar Idők szerint Staudtot milliárdos csalás miatt feljelentették Lengyelországban.)

Az új erős embernek egyetlen ideája ez

  

LMP-s forrásunk egyébként biztos abban, hogy a Jobbik és a zöldpárt hamarosan hivatalosan is együttműködik majd. Azzal indokolt, hogy szerinte Keresztes László Lóránt társelnöknek ez a frigy az egyetlen politikai elképzelése, „azt hiszi, hogy emiatt minden megoldódik majd”. Hadházy Ákos volt társelnök ugyanakkor nyilatkozott a Népszavának. A benzinkutas találkozóról továbbra sem akart részleteket elárulni, de azt leszögezte: az úgynevezett XXI. századi pártoknak is van felelősségük a mostani helyzetben. – Ha ezt nem látják be, akkor mindegy, hogy külön, vagy együtt, nincs értelme a játszadozásnak – fogalmazott a ma már függetlenként politizáló Hadházy.

Vona Gábor, a Jobbik volt elnöke nemrég egy háttérbeszélgetésen számolt be arról, hogy 2016-ban „érdemi együttműködést” ajánlott az LMP-s Schiffer Andrásnak. Vona bánja, hogy nem erőltette jobban a két párt szövetségét, amelyben amúgy ő sem hitt igazán.

Az általunk megkérdezett jobbikos politikusok – egy kivételtől eltekintve – utólag már egyértelműnek látják, hogy a Jobbik és az LMP megakadályozhatta volna a Fidesz kétharmados győzelmét, ha a körzetek egy részében megállapodik a kölcsönös visszalépésekről. A Schiffer Andrásnak tett ajánlatról mindegyikük csak most szerzett tudomást, ahogyan tavaly novemberben arról is a sajtóból értesültek, hogy Vona Gábor a választás után kész lenne koalícióra lépni az LMP-vel és a Momentummal. A „két Gábor”, azaz Vona Gábor és Szabó Gábor döntött mindenről – mondták többen is.