MTA;tudósok;gender;ALLEA;

2018-08-23 06:00:00

Nyomják a vészcsengőt az európai tudósok Orbánék miatt

Kemény hangvételű nyilatkozatban bírálta a kormány tudománypolitikáját az egyik legbefolyásosabb szervezet. A hazai kabinet lépései miatt akár nemzetközi támogatásoktól is eleshetnek a kutatók.

Példátlan lépésre szánta el magát a negyven ország ötvennyolc tudományos akadémiáját, műhelyét – köztük a Magyar Tudományos Akadémiát (MTA) - tömörítő szakmai szervezet, az All European Academies (ALLEA). Az 1994 óta működő szervezet - fennállása óta először - politikai tartalmú nyílt levélben és nyilatkozatban tiltakozott, mert álláspontjuk szerint az Orbán-kormány kikezdi a magyar a tudományos élet autonómiáját és a magyar tudományosság színvonalát, ezzel pedig veszélybe sodorja Magyarország tudományos életben betöltött jó hírét.

Az eddig kizárólag tudományszakmai állásfoglalásokat közlő testület elnöke, Antonio Loprieno professzor először június közepén tette félre a szakmai virágnyelvet és kemény hangú nyílt levélben fordult Palkovics László Innovációs és Technológiai Miniszterhez a kutatási pénzek Magyar Tudományos Akadémiát érintő elvonása miatt. Mint ismeretes, a kormány terve szerint jövőre az MTA 40 milliárdos kutatási keretének zömét, mintegy 28 milliárdot a Palkovics-féle tárca alá rendelnék, így az MTA helyett a kormány határozhatná meg, hogy mely kutatások indulhatnak el, és ezek mekkora büdzsével gazdálkodhatnak. - Úgy gondoljuk, hogy Magyarország és a magyar tudományosság jó híre fogja bánni, hogy ha (a kormány) csökkenti a Magyar Tudományos Akadémia autonómiáját - szögezte le az ALLEA a nyílt levelében.

Ha lehet, ennél is keményebben fogalmazott a ALLEA napokban kiadott közleménye arról, hogy a kormány már célba vette az akadémiai tanszabadságot is. A kormány nemrég lengette be, hogy megszüntetné Magyarországon a társadalmi nemek tanulmányait (gender studies), ami jelenleg az ELTE-t és az amúgy is a létében támadott Central European University (CEU) érintené. Augusztus elején alig huszonnégy órát kaptak az egyetemek arra, hogy véleményezzék az Emmi és az igazságügyi tárca rendeletmódosító előterjesztését, amelynek egy pontja kimondja: a jövőben nem indulhat képzés társadalmi nemek tanulmánya szakon. Azóta a kormánypárt véleményvezérei is egyértelművé tették, hogy ideológiai alapon „meg kell szüntetni” Magyarországon a gender szakokat.

Az ALLEA közleménye szerint a magyar kormány lépése a múltat idézi, amivel a kormány újra az akadémiai és tudományos szabadság nemzetközileg elfogadott alapelveit, a tudományos intézmények függetlenségét veszélyezteti. - Az ilyen alapvető értékek megsértése aláássa a magyar tudományosság magas színvonalát és a régióban betöltött vezető szerepét veszélyezteti. Ezen túlmenően azzal, hogy a magyar kormány átpolitizálja a tudományos kutatást, gyengíti Magyarország a tudományban betöltött erős nemzetközi partnerségi kapcsolatait - fogalmaz a levél.

Forrásaink szerint az ALLEA a két közleménnyel gyakorlatilag megnyomta a pánikgombot, Európában ugyanis évtizedek óta nem fordult elő, hogy egy kormány közvetlenül beleszóljon a kutatás finanszírozásba vagy abba, hogy egy egyetemen mit tanítsanak.

Bár a testület a tudománypolitikai vitáktól eddig látványosan tartózkodott - így a nagyközönség előtt is kevésbé volt ismert - ám az Európai Egyetemek Szövetsége (EUA) mellett az ALLEA az európai tudományos közösség egyik legbefolyásosabb szervezete, így a mostani közleményei igen komoly súllyal esnek latba, illetve közvetve komoly következményei lehetnek annak, hogy a magyar kormányt átpolitizálja a tudományos életet.

Márpedig ha ott úgy látják, hogy Magyarországon a politikai klíma nem biztosítja, hogy például egy Erasmus-programban ideutazó diák európai oktatást kapjon, akkor nem fogják ide küldeni a diákjaikat. Ugyanígy: ha magyar kutatók folyamodnak támogatásért, ám kint azt látják, hogy az itteni tudományos élet nem független és nem értékalapú, úgy meggondolják, hogy támogassák-e az innen érkező kérelmeket - ecsetelte egy forrásunk az ALLEA-közlemények jelentőségét.