labdarúgó Bajnokok Ligája-selejtező;Vidi;

2018-08-23 07:13:45

Távolodik a Vidi BL-álma

Először veszített a labdarúgó Bajnokok Ligája idei selejtezősorozatában a Vidi FC, amely a szerdai, 2-1-es görög sikerrel végződő első mérkőzés után nehéz visszavágóra számíthat.

Fradi–Újpest lesz? – kérdezte gyanakodva egy idősebb házaspár férfitagja a népligeti aluljáróban alig másfél órával a selejtező kezdete előtt, utalva a felszínen és az alagútban is jelenlévő rendőri jelenlétre. Amúgy a készültség nem volt komolyabb, mint egy átlagos futballmeccs előtt, jobban körülnézve pedig a portékájukat lelkesen kínáló eladók sáljain látható volt, hogy Videoton–AEK Athén mérkőzést rendeznek.

Valójában természetesen Vidi FC–AEK volt a BL kvalifikációs szakaszának negyedik fordulójában. Ilyen magasságban NB I-es labdarúgócsapat legutóbb éppen kilenc éve járt, ezért is vette ki magát furcsán – még ha a Groupama Aréna nem is a székesfehérvári székhelyű, a saját stadionja építése miatt Felcsútra, majd az európai szövetség követelményei miatt a fővárosba kényszerülő Vidi klasszikus értelemben vett hazai pályája –, hogy a kezdősípszót megelőzően 60 perccel alig ültek a hazai drukkereknek fenntartott tribünökön. Persze, a kezdésre benépesült a lelátó (a hivatalos adat szerint 10681-en voltak), néhány százan még a görög csapatot is elkísérték, az pedig külön feltűnést keltett, amikor a nemzeti tizenegy szövetségi kapitánya, Marco Rossi megjelent a sajtópáholy feletti részen.

Noha még csak a rájátszáskörnél jár a BL, a külsőségek abszolút a csoportkört idézték: a pályát szegélyező reklámtáblákon a kupasorozat hivatalos szponzorai villogtak, felcsendült a BL-himnusz is, a kezdőkörben pedig a csillagos motívumokkal díszített óriáslabda-lobogó lobogott, mielőtt útjára indult a bőrből készült változat.

Kezdetben minden a várakozásoknak megfelelően alakult.

A tétnek megfelelően szervezetten, fegyelmezetten játszó csapatok feszültek egymásnak az oda-visszavágós párharc első periódusában, a 22. minutumban azonban minden előzetes terv borult, amikor a játékvezető kiállította Huszti Szabolcsot. A középpályás rálépett Taszosz Bakaszetasz lábára, Gianluca Rocchi pedig azonnal felmutatta a piros lapot – az ítélet jogosságán lehet vitatkozni, ám az olasz döntése érvényben maradt. Innentől feszültebb lett az összecsapás, többször előkerült a sárga kártya is, emberhátrányban pedig olyan dolog történt a magyar csapattal, ami a komplett selejtezősorozatban 90 perc alatt csupán háromszor: gólt kapott a Vidi. Viktor Klonaridis a 35. percben a mérkőzés első helyzetét váltotta gólra. A folytatásban kilenc mezőnyjátékossal próbálkozó Vidinek volt még egy komoly lehetősége, de az eredmény nem változott.

A térfélcserét követően Anastasios Bakasetas villámgyorsan megduplázta az AEK előnyét (mindez a 49. perc eseménye volt), majd mint ki jól végezte dolgát, hattal később ment is zuhanyozni – ő is a kiállítás sorsára jutott. Ismét egyenlő létszámban Danko Lazovic révén a 68. percben szépített a Vidi, amely a hajrában többször is közel járt az újabb találathoz, a végeredmény viszont 2-1 maradt.

Előnye és az az idegenben szerzett góljai miatt mindenképpen az AEK várja kedvezőbb helyzetből a jövő keddi, görögországi visszavágót, amelynek tétje nem kicsi: a párharc győztese a BL, a vesztes az Európa-liga főtábláján szerepelhet az ősszel.