baloldal;demokrácia;

- Az alulról építkezés mítosza

Mindenekelőtt azt kéne tisztázni, s megértetni a választókkal, miért kell az Orbán-kormányt leváltani. Nem bevándorlásellenessége, nem a bírák függetlenségét veszélyeztető tervei, nem a CEU miatt, nem azért, mert nem akar csatlakozni az Európai Ügyészséghez, még csak nem is maffiaszerű működése okán, hanem elsősorban tehetségtelensége miatt. Azért, mert konzerválja Magyarország elmaradottságát, kilátástalanná teszi a felzárkózást a fejlett országokhoz. 

Ebből következik, hogy annak a pártnak, amelyik le akarja győzni a Fideszt, elsőrendű feladata egy az ország megfelelő ütemű fenntartható fejlődését biztosító stratégia megalkotása (ilyennel jelenleg egyetlen párt sem rendelkezik). Ez akkor is így van, ha jövőre európai parlamenti és önkormányzati választások lesznek, és a következő országgyűlési választás időpontja meglehetősen távolinak tűnik. Az a párt, amelyik nem bizonyítja kormányképességét, sehol sem számíthat sikerre. Az emberek nem fognak a beláthatatlan ideig hatalmon maradó Fidesszel szemben ellenséges önkormányzati testületeket megválasztani, mert tudják, hogy azzal saját életüket nehezítik meg. 

A csúfos vidéki szereplés után minden párt az alulról építkezésben, a helyi ügyek felvállalásában, országjárásban, terepmunkában látja a kitörés lehetőségét. Nem állítom, hogy ez nem fontos, azt viszont igen, hogy önmagában semmit nem ér. Nemrég a tévében egy MSZP-s képviselőnő arról beszélt, hogy évek óta járnak valahova Kelet-Magyarországra, adományokat visznek, segítenek, amiben tudnak, tanácsot adnak, stb. A műsorvezető megkérdezte, más pártok csinálnak-e hasonlót a környéken, mire jött a válasz, nem, csak az MSZP. Egyet felejtett el megkérdezni a műsorvezető: ki nyerte ott a választásokat? A terepmunkától várni az előrelépést ostobaság: Magyarország minden baja fejletlenségéből ered, ameddig erre nem születik megfelelő válasz, addig reménytelen a helyi problémák megoldása, és ezt az emberek is látják. 

A másik fontos dolog, hogy konzervatív alapállásból nem győzhető le a Fidesz. Az ellenzéki pártok - a konzervatív vagy félkonzervatív tömörüléseket nem sorolom ide, mert nem ellenfelei, hanem potenciális szövetségesei a hatalmon lévőknek - nézetei sok kérdésben azonosak a konzervatív állásponttal. Többek közt a kultúrával, művészetekkel kapcsolatos elképzeléseik, amelyek túlhaladottak és antidemokratikusak. 

Vagy ami még furcsább: a magukat demokratának tartó ellenzéki pártok demokráciafelfogása is elavult, hibás. A demokrácia szó tökéletes kifejezés arra a társadalomra, amelynek megteremtése egy progresszív párt célja kell hogy legyen. Bármely előtag - liberális, illiberális, szociális, keresztény - hozzábiggyesztése szűkíti a kifejezés eredeti jelentését, csorbítja a társadalom egészének vagy egy részének jogait, lehetőségeit. E pártok társadalomképe, a társadalom általuk kívánatosnak tartott szerkezete - elit, középosztály, támogatásra szoruló alsóbb néprétegek - idejétmúlt, nem különbözik a polgári, konzervatív pártokétól. Valamennyi nyugatos polgárságról, széles középosztály megteremtésének szükségességéről beszél, ami antidemokratikus, és a XXI. században túlhaladott törekvés. 

Ma egy baloldali párt célkitűzése csak a valódi demokrácia, a mindenki számára egyenlő jogok, lehetőségek, kötelességek elérése lehet. Ez nem pusztán igazságossági kérdés, ez biztosítja az ország emberi erőforrásainak leghatékonyabb kihasználását, hazánk leggyorsabb fejlődését.

Meggyőző, megalapozott, vonzó fejlődési stratégiával, helyes demokráciafelfogással, korszerű elképzelésekkel az oktatás átalakítására, XXI. századi kultúr- és művészetpolitikával a baloldal maga mellé állíthatja a választók nagyobb részét - köztük a most még passzív fiatalokat -, és örök időkre a süllyesztőbe zárhatná a múlt visszahúzó erőit.

Ma egy baloldali párt célkitűzése csak a valódi demokrácia, a mindenki számára egyenlő jogok, lehetőségek, kötelességek elérése lehet