megemlékezés;

2018-08-23 21:26:13

Közös gyászünnep az áldozatoknak

A diktatúra, akár vörös, akár zöld, az diktatúra – hangsúlyozta M. Kiss Sándor, a Rendszerváltást Kutató Intézet és Archívum főigazgató-helyettese a Kossuth téren, a totalitárius diktatúrák áldozatainak emléknapján tartott rendezvényen.

Hetvenkilenc évvel ezelőtt, 1939-ben ezen a napon, augusztus 23-án kötött szövetséget egymással Hitler és Sztálin. Ekkor írták alá a Molotov–Ribbentrop-paktumot, amely az „ikerdiktatúrák között felosztotta Közép- és Kelet-Európát” – olvasható a Terror Háza honlapján. Az Európai Unió igazságügyi miniszterei és államtitkárai 2011-ben nyilvánították hivatalos emléknappá augusztus 23-át.

A Kossuth téri megemlékezés résztvevői virágot vittek a Cipők a Duna-parton emlékműhöz, onnan az Andrássy úton lévő Terror Háza Múzeumhoz vonultak. Itt Schmidt Mária, az intézmény főigazgatója és Kásler Miklós miniszter mondott beszédet.

Előző nap az V. kerületi Honvéd téren, a Gulág-emlékműnél is megemlékezést tartottak. A nemzetközi szocializmus és a nemzeti szocializmus egy tőről fakad, mindkettő az erőszakot és a szabadságjogok elnyomását élteti, nem tűr ellenzéket – jelentette ki a távirati iroda tudósítása szerint Latorcai Csaba, az Emberi Erőforrások Minisztériumának közigazgatási államtitkára. Latorcai kifejtette: Európa hatalmon lévő vezetői közül sokan ma is „hihetetlen vonzalmat éreznek” a kommunizmus iránt.

Az LMP az emléknapon bejelentette, hogy 19. alkalommal is benyújtja az ügynökakták nyilvánosságra hozataláról szóló törvényjavaslatot. Az ellenzéki párt szerint minden jel arra utal, a Fidesz fél attól, hogy szembenézzen a múlttal és a kommunista bűnökkel: könnyen lehet, hogy magára ismerne. Kormányzásuk alatt ugyanis feladták korábbi elveiket, egyre több módszert vettek kölcsön az állampárt repertoárjából. Az LMP állásfoglalása szerint ömlik a hazugság a propagandamédiából, az oktatást leépítik, megmondják, hogy mi számít kultúrának, és az életünk minden kérdéséről a pártközpontban akarnak döntéseket hozni.