Kína;kereskedelmi háború;

2018-08-24 20:14:58

Gyengíti devizáját Kína

A Kínai Népköztársaság és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi (vám-)háború hatásai egyre kiterjedtebbek lesznek. 

Pénteken az új kínai pénzügyminiszter Liu Kan első nyilatkozatában azt mondta a Reuters-nek, hogy a pekingi vezetést elsősorban az aggasztja, hogy az amerikai védővámok miatt az export mérséklődhet, és ezzel egyidejűleg a munkanélküliség növekedhet, bár az álláskeresők száma júniusban csak 4,8 százalékról 5,1 százalékra bővült. A kínai tárcavezető azt követően nyilatkozott, hogy az előző nap a kereskedelmi tárgyalások Washingtonban eredménytelenül értek véget.

Az ázsiai óriásbirodalom most előremenekül, a központi kormányzat, a tartományok és a városok kötvényeket bocsátanak ki, melyekből az új építkezéseket finanszíroznak majd, miként történt ez a 2008-2009-es gazdasági világválság időszakában is, vagyis az infrastrukturális beruházások élénkítésével a belső fogyasztást kívánják növelni.   

Az amerikai kereskedelmi korlátozásokra Kína devizája gyengítésével is reagál, a dollár árfolyama pedig bő egy éves csúcsára kúszott fel az euróval szemben, a szeptemberi kamatemelés pedig szinte borítékolható. A befektetők mindebből leginkább devizabefektetésekkel profitálhatnak a tartósan gyenge forint miatt – ezt tanácsolta Kovács Mátyás, a K&H Alapkezelő szenior portfoliómenedzsere.

A nem túl rózsás helyzetben lévő Törökország példája jól mutatja, mennyire nehéz helyzetbe hozhatja a gazdaságot a jegybanki függetlenség figyelmen kívül hagyása. Ott az elnök vejének jegybankelnökké kinevezésével sikerült ugyan elérni, hogy ne emeljenek kamatot, így azonban nem tudták kivédeni a török líra drasztikus gyengülését. Habár Donald Trump esetében is jól látható, hogy nem örül a dollárt erősítő Fed kamatemeléseknek, és – ha csak szóban is –, de kritikájával próbál hatást gyakorolni a jegybank munkájára, az amerikai jegybank függetlensége azonban jóval szilárdabb alapokon nyugszik. (Ezt Jerome Powell Fed-elnök egy jegybankári konferencián is megerősített, amikor a gazdasági bizonytalanságok mellett azt hangsúlyozta, hogy a jegybank szerint a fokozatos kamatemelés a legjobb stratégia.) Így nem várható, hogy az elemzők által egyöntetűen várt, a piac által már be is árazott szeptemberi kamatemelés meghiúsuljon, és a decemberi kamatemelés esélyei sem csökkentek – hangsúlyozta Kovács Mátyás.