energiaár;rezsicsökkenés;

2018-08-25 09:30:00

Fogcsikorgatva tartjuk a rezsit

Erősödik az áremelési nyomás,de a kormány még kitart a mesterségesen olcsó lakossági energia mellett.

A magyar kormány az utolsó lehetséges pontig azt a véleményt képviseli, hogy semmilyen hatás ne érintse kedvezőtlenül a fogyasztók rezsijét – közölte kérdésünkre Kaderják Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkára. Az EU-szerte a legalacsonyabbak közé – Európa egészében viszont csak a középmezőnybe - tartozó hazai lakossági gáz- és áramdíjakra szakértők szerint egyre nagyobb emelési nyomás nehezedik. A piaci energiaárak az elmúlt hónapok során jelentősen nőttek. Ez viszont – változatlan eladási árak mellett - hiányt szülhet az állami MVM-csoporthoz tartozó hazai áram- és gáznagykereskedőnél.

Az EU a hazai tarifák kapcsán három éve kötelezettségszegési eljárást is indított Magyarország ellen; ennek sikertelensége nyomán ez év júliusában már a per indítását jelentették be. Az eljárás bizonyos hazai és uniós energiaszabályok megsértését hánytorgatja fel. A brüsszeli kommunikáció tagadja, hogy a kereset érintené a 2013-as hazai rezsicsökkentést. A Fidesz viszont kampányszlogenekkel védekezett, mondván, „Brüsszel eltörölné a rezsicsökkentést”.

Valójában egyik állítás se igaz. A hazai energiadíjak bizonyos háttérszabályait az Orbán-kabinet kétségkívül megsértette. Ezek egy része visszavezethető a 2013-as rezsicsökkentésre. A kabinet a szabályszegések egy részével az energiacégektől vont el pénzügyi forrásokat. (De az EU az energiahatóság érdemi függetlenségét is hiányolja, illetve a Fidesz-barátoknak versenyeztetés nélkül osztogatott előnyöket is kifogásolta.) Korábbi értékelések szerint az eljárás százmilliárdos összeget irányítana a szolgáltatókhoz. Igaz viszont az is, hogy eme cégek jó része azóta állami, illetve kormányfő-közeli kézbe került. Mindazonáltal szakértők szerint az se járna feltétlen rezsiemeléssel, ha a kormány eleget tenne az uniós követeléseknek. A kabinet viszont az elmúlt évek során mégis inkább a politikai kampányt, az uniós bürokrácia kijátszását és az időhúzást választotta.

A magyar kormány egyelőre nem kapott hivatalos tájékoztatást a perindításról – közölte lapunkkal Kaderják Péter. Kérdésünkre, miszerint van-e olyan belső mandátumuk, hogy semmi szín alatt, így ennek nyomán se emelkedhet a lakossági rezsi, az államtitkár kifejtette: a kormány eddig is mindent megtett annak érdekében, hogy a fogyasztók energiadíjait a lehető legalacsonyabb szinten tartsa, és a jövőben is ez marad a vezérelv. A keresetre adható konkrét válasz tárgyában pedig az Igazságügyi Minisztérium az illetékes.

Az első Orbán-kormány idején az energiahivatalt irányító, azóta pedig energiaszakmai kutatóintézetet vezető államtitkár szavai azért figyelemre méltóak, mert nem zárta ki egyértelműen az esetleges rezsiemelés lehetőségét. Ez ugyanakkor egybecseng Palkovics László ITM-miniszter lapunknak adott májusi nyilatkozatával. Az energiaárakért felelős új tárca illetékesei – elődeiktől eltérően - tartózkodnak az olyan politikai fordulatok ismételgetésétől, mint például „megőrizzük a rezsicsökkentés eredményeit”, vagy „fenntartjuk a rezsicsökkentés politikáját”. A lakossági rezsi az elmúlt négy év során – az időközben bekövetkezett jelentős áresés ellenére – nem változott.