A hőség miatt az elmúlt hetekben amúgy is kevesebb áramot termelt a szokottnál a paksi atomerőmű, lehetett volna azonban ennél sokkal rosszabb is a helyzet. A Duna ugyanis – többek között az alacsony vízállás miatt – olyan mértékben melegedett fel, ami az atomerőmű szerint is „adminisztratív korlátot jelent a blokkok üzemeltetésére” – írja a G7.hu. A portál szerint ez azt jelenti, hogy amennyiben a víz hőmérséklete tovább emelkedik, akkor tovább kellett volna csökkenteni az áram termelését, vagy akár le kellett volna állítani az egész erőművet.
Paks télen több áramot képes termelni, akkor a blokkok 510 és 520 megawatt közötti villamos teljesítményt is leadnak, szemben a nyári 480-490 megawattal. Most viszont a nagy meleg miatt még a szokottnál is nagyobb mértékben esett vissza a kibocsátás: Kovács Antal, az atomerőmű kommunikációs igazgatója a portálnak azt mondta, hogy az elmúlt hetek nagy kánikulájában 470-480 megawatt körüli teljesítmény volt a jellemző. Mivel ez minden nyáron így van, a teljesítménycsökkenés pedig radikálisnak semmiképpen nem nevezhető, önmagában ezek a fizikai folyamatok nem is jelentenek komoly problémát. Van azonban egy jogi gát, ami már sokkal nagyobb gondot okozhat: a világon mindenhol szabályozzák az erőmű hűtését biztosító folyó maximális hőmérsékletét.
A paksi erőmű addig gond nélkül működhet, amíg a hűtővíz bebocsátásának pontjától a folyón lefele 500 méterre nem éri el a Duna hőmérséklete a 30 fokot. Augusztusban viszont olyan meleg volt, hogy nagyon közel kerültünk ehhez is, a Dunának már az alaphőmérséklete sem volt messze a határtól. Kovács Antal azt mondta, hogy 29,8 fok volt a legmagasabb, amit mértek.
A 30 fok elérésének következménye az lett volna, hogy visszaterhelik az erőművet vagy leállítják a blokkokat. Erre végül nem volt szükség, ráadásul – mint a portál felidézi – ettől függetlenül csökkent a termelés. Az egyik blokk ugyanis meghibásodott, és augusztus közepe óta nem is termelt. A 3-as blokkban egyébként éppen a hűtésért felelős szivattyú romlott el, ezért kellett leállítani múlt hét kedden. A paksi atomerőmű harmadik blokkja szombat hajnaltól ismét üzemel.