Augusztus 25-én délután, családtagjai körében meghalt John Mcain, halálhírét felesége, Cindy McCain jelentette be a Twitteren, írja a hirado.hu.
A vietnami háborús hősként is ismert republikánus szenátor egy éve gyógyíthatatlan agydaganattal küzdött, saját kérésére pedig orvosai augusztus 24-én felhagytak kezelésével.
McCainnél tavaly júliusban észlelték a tumort, ennek ellenére nem adta fel szenátori tevékenységét, és decemberig részt vett a törvényhozási munkában is.
Lánya, Megan szintén a Twitteren tette közzé búcsúüzenetét: „Az ezután következő napok már soha többé nem lesznek ugyanolyanok apám nélkül – mégis telítettek lesznek szeretettel és élettel, és ebben ő mutatott példát nekünk”- idézi a családtag üzenetét a BBC.
Barack Obama szerint egykori politikai ellenfelével osztották azt a nézőpontot, hogy az Egyesült Államok „olyan hely, ahol minden lehetséges – az állampolgárság pedig a mi hazafias kötelezettségünk, hogy ez mindörökké így is maradjon.”
Részvétét fejezte ki Donald Trump is, akit McCain szenátor egyébként sokat kritizált elnöki tevékenysége, főként az orosz politikával szemben határozatlan fellépése miatt: Trump Putyinnal tartott júliusi sajtótájékoztatóját a szenátor az egyik legszégyenletesebb elnöki fellépésének nevezte.
Hadifogolyból hős lett
McCain 1936. augusztus 29-én született. 17 évesen a haditengerészet akadémiájára került, admirális azonban sosem lett apjához és nagyapjához hasonlóan. 1967-ben a vietnami háborúban, Észak-Vietnamban lelőtték repülőgépét. Súlyosan megsebesült, hadifogságba került, többször megkínozták. A vietnamiak felajánlották, hazaengedik, ám ő visszautasította ezt azt közölvén, csak akkor akar szabadulni, ha az összes amerikai foglyot elengedik. Így csak 1973-ban engedték el, az Egyesült Államokban igazi hősként fogadták, számos kitüntetésben részesítették. A megpróbáltatások nyomait élete végéig magán viselte.
A hadifogság nem törte meg, politikai karrierbe kezdett. 1981-ben intett búcsút a fegyveres erőknek. Ez évben ment tönkre a házassága a modell Carol Sheppel. Egy hónappal a válás után vette feleségül Cindy Hensley-t, egy phoenixi építőipari vállalkozó lányát. Egy évvel később arizonai kongresszusi képviselő lett, négy évre rá pedig beválasztották a szenátusba. Szenátorként elsősorban külügyi és védelmi politikai kérdésekkel foglalkozott. Gyakran utazott válságövezetbe amerikai békeköveteként.
A 2008-as elnökválasztáson ő volt Barack Obama kihívója a republikánusok részéről. Alelnökjelöltje, Sarah Palin azonban számos nem éppen érett politikushoz méltó megnyilatkozása McCain esélyeit is jelentősen csökkentette, így Obama lett az új elnök.
Donald Trump jelenlegi elnökkel kezdettől fogva fagyos volt a viszonya, már a választási kampányban elhatárolódott tőle szexista megjegyzései miatt. Trump pedig azt közölte, „azokat szeretem, akik nem voltak fogságban, rendben?” Trump hivatalba lépése után is McCain volt a leghevesebb bírálója. Memoárját a Trump elnökségével való leszámolásnak tartják. Közölte: a temetésén ne legyen jelen Trump, a Fehér Házat alelnöke, Mike Pence képviselje.